Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Brian A Jackson

Biennale-Plakatu_grafika_1200.jpg
27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wydarzenie legenda

Paweł Jasiewicz od lat pracuje w drewnie. Jest projektantem działającym na styku designu i sztuki. Tworzył w najróżniejszych miejscach świata: w Japonii, Turcji, Finlandii. Współpracował z różnymi popularnymi markami, z ważnymi instytucjami. Ekspozycją "Gry i zabawy" zabiera nas w podróż do swego świata. 


Posłuchaj
05:21 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2021 gość.mp3 Paweł Jasiewicz opowiada o swojej wystawie "Gry i zabawy" (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 


W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie zobaczymy prace z ostatnich lat, ale też te stworzone na potrzeby ekspozycji. 

- Wystawa jest podsumowaniem 12 lat mojej pracy z drewnem, projektowania w drewnie - mówi artysta. - Można tu zobaczyć meble: krzesło, wieszaki, różnego rodzaju stoły projektowane do prywatnych mieszkań czy rezydencji, ale są też przedmioty, które powstały specjalnie na tę wystawę mamy np. mobile z forniru modyfikowanego, który można zaginać jak kartkę papieru - to takie origami trochę - opowiada. 

Czytaj także:

8 metrów kwadratowych wystawy zajmują reliefy drewniane, które są wykonane w modrzewiu i świerku opalanym.

- Specjalnie na tę wystawę powstały lampy, które nazywamy wielorybami. One są wykonane w technice gięcia listewki, która przypomina sposób konstruowania łodzi - zdradza gość Czwórki. - Kuratorem ekspozycji jest Jakub Szczęsny, który pomógł mi w dobraniu obiektów, i w dialogu, jak te przedmioty pokazać, zaprezentować je - dodaje. 

Pawła Jasiewicza od lat fascynują też tradycyjne formy rzemieślnicze. W małym tureckim warsztacie poznał technikę kundekari. - Dotyczy ona budowania ornamentu drewnianego z małych kawałków drewna. Często można ją podziwiać w meczetach - mówi artysta. - Technika ta powstała w XI wieku, za czasów Seldżuków, i przetrwała do dziś - zdradza. 


W zbiorze prac artysty jest lustro zdobione właśnie techniką kundekari, które wykonał w 2014 roku w Turcji. - To lustro jest interpretacją tej techniki, ma prosty wzór. To mój kolaż kultury tureckiej, w której się znalazłem - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. 

W Japonii zaś Paweł Jasiewicz zaczął przygodę ze wspomnianym fornirem modyfikowanym, techniką, w której dziś tworzy mobile. W Japonii powstały lampy i figurki, sklejone z różnych kawałków drewna, obrobione tak, by uzyskały konkretny wzór i rysunek drewna. 

Wystawa potrwa do 17 lipca. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Jasiewicz (projektant)

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 08.14

pj

Czytaj także

Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:40
Muzycy Kings Of Leon swój najnowszy album wydali w formie niewymienialnego tokenu. W ten sam sposób grafiki sprzedaje Mike "Beeple" Winklemann, a na jednej z aukcji jego internetowa praca została wylicytowana za prawie 70 mln dolarów. Czy tokeny NFT właśnie zmieniają rynek sztuki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń