Poczytaj dziecku o biedzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:52
W Polsce jest więcej ubogich dzieci niż dorosłych, a więc trzeba ten temat poruszać – podkreśla Hanna Gill-Piątek, współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci”.
Audio
  • Rozmowa z Hanną Gill-Piątek, współautorką książki: Bieda.Przewodnik dla dzieci.

– Co piąty Polak dotknięty jest ubóstwem. Ponad 50% tej grupy stanowią dzieci. To przerażające statystyki – podkreśla Hanna Gill-Piątek, współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci”. Zdaniem gościa „Stacji Kultura”, w Polsce nie rozmawia się z najmłodszymi o problemach społecznych, które są przecież powszechnym zjawiskiem. Krokiem w stronę poprawy tej sytuacji jest wydany właśnie przewodnik, który m. in. wyjaśnia, czym jest bieda i co z niej wynika.

– W naszej kulturze dzieci odsuwane są od trudnych spraw i problemów. Nie rozmawia się z nimi o chorobach czy śmierci. Nie rozmawia się także o biedzie – ubolewa Hanna Gill-Piątek. Jej zdaniem, takie postępowanie jest szkodliwe dla dzieci, ponieważ nie pozwala im zrozumieć zjawisk, z którymi przecież stykają się na co dzień. Ubóstwo jest problemem, który na szeroka skalę dotyka najmłodszych i dlatego, zdaniem gościa „Stacji Kultura”, należy o nim rozmawiać z dziećmi.

Jak wytłumaczyć najmłodszym, czym jest bieda? – Trzeba unikać „taniego sentymentu” – uważa współautorka przewodnika. Podkreśla, że należy mówić wprost o tym, że niektórym ludziom nie starcza pieniędzy na zaspokojenie potrzeb swoich i najbliższych.

– Książka „Bieda. Przewodnik dla dzieci” adresowana jest do wszystkich dzieci. Zarówno do tych, które same dotknięte są ubóstwem, jak i do tych, których rówieśnicy borykają się z tym problemem – podkreśla gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. Jak tłumaczy, przewodnik ma informować najmłodszych i wspierać ich rozwój społeczny.

Współautorką książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci” jest Henryka Krzywonos, uczestniczka i organizatorka gdańskich strajków w 1980 roku, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych. Jej słowa „ten tramwaj dalej nie pojedzie”, wypowiedziane 15 sierpnia 1980 roku do pasażerów, rozpoczęły strajk komunikacji w Gdańsku. Przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, założyła fundację pomagającą rodzinom w potrzebie. Na Kongresie Kobiet w 2009 roku otrzymała tytuł Polki Dwudziestolecia.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Hanną Gill-Piątek. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap/materiały promocyjne

Czytaj także

Polacy tańczą świetnie!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 18:30
O coraz bardziej roztańczonych rodakach, tanecznych trendach w karnawale i o tym, jak z rockowej "Roxanne" zrobić tango, mówił w "Magazynie" tancerz i choreograf Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa przeciwko biedzie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 20:05
Dla UE walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym to sprawa kluczowa. Bruksela przeznacza na to duże środki, z których korzysta także Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesoły nie-rząd

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 11:11
O tym, jak powstała i jak funkcjonuje Partia Dobrego Humoru opowiadał w "Poranku" prezes ugrupowania Szczepan Sadurski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezent-niewypał, czyli koszmar Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 11:25
Przyjąć z uśmiechem, bo tak każe zwyczaj – radzi spec od dobrych manier. Ale co potem? Jeśli prezentu nie uda się zwrócić do sklepu, można spróbować się… wymienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezent-niewypał, czyli koszmar Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 11:25
Przyjąć z uśmiechem, bo tak każe zwyczaj – radzi spec od dobrych manier. Ale co potem? Jeśli prezentu nie uda się zwrócić do sklepu, można spróbować się… wymienić.
rozwiń zwiń