Pocztówki, błękit, Sussex i niesamowite portrety - co oglądać w galeriach?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:45
Pocztówki są z Brytyjczykami już 150 lat, błękit może mieć niezwykłe odsłony, zachwyt nad Sussex wyrażany jest na mnóstwo sposobów, a Matthew Rolstona jako pierwszy docenił Andy Warhol - tego wszystkiego dowiemy się na muzealnych wystawach z całego świata, które poleca Ada Janiszewska. 
Sprawdziliśmy, jakie galerie warto odwiedzić w najbliższych tygodniach
Sprawdziliśmy, jakie galerie warto odwiedzić w najbliższych tygodniachFoto: shutterstock/SeventyFou

SPENCER_ kristen stewart 1200.jpg
Na co warto wybrać się do kina?

W sentymentalną podróż w czasie zabiera nas londyńskie Postal Museum. Na ekspozycji "Wish You Were Here: 151 Years of the British Postcard" ruszamy do 1870 roku, kiedy to rozpoczęła się historia brytyjskiej pocztówki. Ada Janiszewska podkreśla, że kartki pocztowe łączą ludzi od ponad 150 lat. 

Odwiedzający brytyjskie muzeum mogą odkrywać pocztówkę poprzez historię i zastanawiać się nad przyszłością widokówki dzięki tematom takim jak: romans, korespondencja z I wojny światowej, wybrzeże Wielkiej Brytanii, pocztówki w erze cyfrowej i w sztuce współczesnej.

Reporterka podkreśla, że kartki pocztowe były innowacją swoich czasów. Pocztówka oznaczała szybszą i tańszą korespondencję za pośrednictwem poczty. Wykorzystywano je do wysyłania tajnych wiadomości miłosnych, podnoszenia morale żołnierzy na wojnie czy przesyłania życzeń świątecznych. 

Dodatkowo muzeum zachęca do tworzenia swoich pocztówek. 

Zobacz także:

Zupełnie inną propozycją, ale też angielską, jest wystawa sztuki współczesnej w muzeum Glyndebourne w Sussex. Tytuł ekspozycji: "Fair Ground", został zaczerpnięty ze zwrotki muzycznej, ze słynnego wiersza Rudyarda Kiplinga, w którym opisuje on powiat jako "ukochany ponad wszystko". Kipling uznał, że jego zauroczenie Sussex jest głęboko zakorzenione w zrozumieniu tego miejsca, w przekonaniu, że chaty, żywopłoty, zielone faliste wzgórza, wybrzeża, ukryte zatoczki i lasy są integralnym elementem łączącym ludzi z ich historyczną przeszłością. Takie spojrzenie na Sussex przyświeca też autorom wystawianych prac, wszystkie możemy oglądać w internecie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Glyndebourne (@glyndebourne)

Niezwykle ciekawą ekspozycją jest "Experience 49: blue/s" w ESMoA w Los Angeles. Zobaczymy na niej kolor niebieski we wszystkich możliwych odcieniach, ale i w ciekawych ujęciach. W tej wystawie bierze udział kilkunastu artystów, każdy z nich eksploruje tę barwę. Wyrażają ją poprzez instalację site-specific, rzeźbę, fotografię, malarstwo, kolaż i pejzaże dźwiękowe. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ESMoA (@esmoaorg)

Zwiedzanie kończymy w LA w Laguna Art Museum. Ada Janiszewska zaprasza nas na wystawę Matthew Rolstona, nazywanego spadkobiercą tradycji hollywoodzkiej fotografii glamour. - To artysta odkryty i doceniony przez samego Andy'ego Warhola - podkreśla Czwórkowa reporterka. ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Ada Janiszewska

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 10.15

pj


Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"...Idź" - przesłanie Herberta na wystawie w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:06
- Jacek Adamas nazwał w jednej z rozmów czytanie Herberta graniem w gry komputerowe, ponieważ jest to zdobywanie kolejnych poziomów wtajemniczenia i zdobywanie kolejnych leveli - mówi w Czwórce kurator wystawy Marcel Skierski. 
rozwiń zwiń