Polecamy książki: Sara Gay Forden - "Dom Gucci"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:58
Powieść amerykańskiej pisarki Sary Gay Forden "Dom Gucci" to historia narodzin, upadku i odrodzenia modowej dynastii. W nakręconym na podstawie książki filmie Ridleya Scotta występują m.in. Lady Gaga, Al Pacino, Jeremy Irons czy Salma Hayek.
Kadr z filmu Dom Gucci, na zdjęciu Lady Gaga i Adam Driver
Kadr z filmu "Dom Gucci", na zdjęciu Lady Gaga i Adam Driver Foto: mat. pras.

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

- Opowieść rozpoczyna się w 1995 roku, gdy Maurizio Gucci zostaje zastrzelony w drodze do biura. Jego była małżonka zostaje oskarżona o to morderstwo i w wyniku bardzo długiego procesu skazana na niemal 30 lat więzienia - opowiadała Kinga Michalska. - To punkt wyjścia do historii o tym, w jaki sposób rodzina, która wyrosła na tradycyjnych wartościach i pomysłach, na łączeniu klasyki z nowoczesnością, staje się imperium modowym. Jak ludzie ci upadali i się podnosili - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:23 czwórka gucci 2021_11_30-11-38-46.mp3 Kinga Michalska o książce Sary Gay Forden "Dom Gucci" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, choć tę książkę czyta się jak powieść, częściowo to także dokument. - Jest tam bardzo dużo prawdziwych rozmów, rezultatów badań autorki, mamy na tyle dużo faktów, że niewprawiony czytelnik może się pogubić. Ale dla fanów historii mody to pozycja ważna - opowiadała Kinga Michalska. - Dzięki tej książce Guccich poznajemy aż od roku 1895, gdy syn florenckiego kapelusznika, osobnik dość skromny, ale i pracowity, postanowił założyć sklep, w którym sprzedawałby wyroby skórzane - mówiła Kinga Michalska. 

Słuchaj także:

kuchnia historia średniowiecze 1200.jpg
Polecamy książki: "Kucharka z Castamar" Fernando J. Muneza

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką, to opowieść, w której blichtr, intrygi i wielkie pieniądze mieszają się ze zbrodnią i osobistymi dramatami, a jej autorka Sara Gay Forden jest "właściwą osobą na właściwym miejscu". - To miłośniczka Włoch i mody, przez piętnaście lat mieszkała w Mediolanie i uznawana jest za osobę, która wie "co w modzie piszczy" - tłumaczyła gość Czwórki. - Opisywała imperia modowe i to, jak z niewielkich atelier stawały się dużymi firmami - tłumaczyła. - Historia rodziny Guccich zainspirowała ją na tyle, że postanowiła opisać ją od samego początku. W tym celu rozmawiała z - nie przesadzając - tysiącem ludzi. To rzetelne opracowanie tego, co charakteryzowało Guccich - zauważyła. 

Powieść "Dom Gucci" powstała w 2000 roku. - Było o niej głośno przez długi czas, bo w sądach toczyło się kilkanaście spraw dotyczących klanu Guccich - mówiła Kinga Michalska. - Dziś temat ten powraca ze względu na film - wskazała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 11.40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń