Galerie świata: malarstwo z social mediów i eksplozja sztuki ulicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 13:00
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Berlinie, Paryżu i Los Angeles. Na ekspozycjach nie brakuje tradycyjnego malarstwa, ale dwie z proponowanych wystaw wciągają nas totalnie, w świat bez ram. 
Sztuka będzie jednym z tematów audycji
Sztuka będzie jednym z tematów audycjiFoto: Africa Studio/Shutterstock

Na początek przeglądu galerii światowych odwiedzamy Londyn i Tate Britain, a tam - pierwszą dużą retrospektywną wystawę Waltera Sickerta od ponad 60 lat. Ada Janiszewska nazywa artystę jednym z najbardziej enigmatycznych malarzy Wielkiej Brytanii. - Pozostawił po sobie ogromny dorobek, przedstawiający np. ciemne intymne akty, portrety aktorów i muzyków. Stworzył podstawy pod eksperymentowanie niezliczonych malarzy, np. Bacona - dodaje. 

Brytyjska ekspozycja prezentuje, że radykalizm podejścia Sickerta do scenografii swoich dzieł. Opracowywanie szczegółowych szkiców, czerpanie inspiracji z fotografii prasowej były narzędziami, których używał do przedstawiania swojej wizji codziennego życia. - Był aktorem, często więc malował aktorów i artystów. Teatralność wybija z jego portretów - zauważa reporterka. - Nie bał się kolorów, śmiało z nich korzystał, a jednak jego pracom towarzyszy pewien mrok - dodaje. 

Walter Sickert | Trailer | Tate/Tate

Z Londynu przenosimy się do Berlina, do Galerii König. Tam czeka na nas wystawa izraelskiego artysty Guya Yanaia. Tytuł ekspozycji brzmi "W cieniu młodych dziewczyn w kwiatach", i rzeczywiście - kobiet w jego obrazach nie brakuje. 

Yanai jest malarzem, który na nowo przedstawia świat cyfrowych obrazów w płaskich, prostokątnych plamach jasnego koloru, przesyconych odurzającym, promiennym światłem.
- On bawi się kolorem, prezentacją rzeczywistości. Mamy tu przeróżne portrety kobiet - opisuje Ada Janiszewska. - Moim ulubionym obrazem na tej wystawie jest bardzo ciekawa scena - widać tu mieszkanie, w którym jedna pani siedzi elegancko na kanapie, a druga w topie i jeansach kuca przy niej. Wygląda to tak, jakbyśmy przeglądali Instagram czy inne social media, albo sami robili zdjęcia tym osobom - dodaje. 


Posłuchaj
11:07 czwórka stacja kultura 01.06.2022.mp3 O wystawach w galeriach świata opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na berlińskiej ekspozycji Yanaia nie brakuje też martwej natury, pejzaży, kwitów w wazonach czy doniczkach. - Martwa natura to jego temat, dzięki niej usłyszał o nim świat sztuki - zdradza reporterka. 

W Paryżu warto swe kroki skierować do Fundacji Louisa Vuittona, która swoją przestrzeń przekazała piątce międzynarodowych artystów, na niezwykłą wystawę testującą ich kreatywność. Tu nie ma pojedynczych dzieł, bo cała ekspozycja "Fugi w kolorze" jest jednym wielkim obrazem. Ich wspólne dzieło opuszcza ograniczone pole płótna, kolory wychodzą na wolność. Ci współcześni artyści, pochodzący z różnych krajów, pokoleń, społeczeństw, wspólnie przesunęli granice artyzmu i przejęli swoje otoczenie, przekształcając ściany, podłogę, sufit, drewno, tkaniny i wszelkie inne powierzchnie w materiały do tworzenia.

Bande annonce : La Couleur en fugue à la Fondation Louis Vuitton/Fondation Louis Vuitton

Paryż oddał przestrzeń 5 artystom, Los Angeles i galeria The Lume zapraszają zaś na ekspozycję, która łączy prace ponad 200 ludzi sztuki, w tym D*Face, Lady Pink, Blek le Rat i innych. Organizatorzy zapraszają na wielozmysłową, wciągającą wycieczkę. Artyści czerpią inspiracje z ulic ponad 20 miast takich jak Nowy Jork, Londyn i Berlin. Ada Janiszewska nazywa wystawę eksplozją, która dzieli się historią sztuki ulicznej i bada motywacje artystów. - Ta ekspozycja pokazuje najbardziej kultowe zakamarki wspomnianych miast. Jest multisensoryczna, pełna projekcji, narracji i muzyki - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 01.06.2022

Godzina emisji: 10.16

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
rozwiń zwiń