Szlakiem nowojorskich wystaw - odwiedź galerie Wielkiego Jabłka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy tylko do Nowego Jorku, gdzie czeka na nas Warhol, Disney, jazz, Chiny i ekspozycja idealnie podsumowująca ostatnie dwa lata życia świata. 
O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie zasypia
O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie zasypiaFoto: Gregorio Koji/Shutterstock.com

Nie bez powodu mówi się, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia. Festiwale, koncerty, performance, wystawy w przeróżnych galeriach i muzeach przyciągają mieszkańców i turystów. Ada Janieszewska wybrała cztery galerie, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc teraz w Nowym Jorku, albo przynajmniej odwiedzić ich strony internetowe, gdzie poznamy duże fragmenty kolekcji.  

Andy'ego Warhola nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak jego związek z religią to oddzielny temat. Właśnie tą kwestią w twórczości artysty zainteresowali się kuratorzy z Muzeum Brooklińskiego (Brooklyn Museum). Stworzyli wystawę "Andy Warhol: Revelation". - Artysta odebrał bizantyjsko-katolickie wychowanie, które miało głęboki wpływ na jego życie i twórczość, ale jest mniej znanym aspektem jego kariery - relacjonuje Ada Janiszewska. - Ekspozycja bada związek artysty z wiarą, która często pojawiała się w jego pracach - dodaje. 

Tematy poruszane na tej ekspozycji to życie i śmierć, władza i pożądanie, rola i reprezentacja kobiet, renesansowe obrazy, tradycje i rytuały rodzinne i imigranckie, przedstawienia i podwojenie Chrystusa oraz katolickie ciało i queerowe pragnienie.

Wśród ponad stu obiektów, które można zobaczyć, znajdują się rzadkie materiały źródłowe i nowo odkryte przedmioty, które zapewniają świeże i intymne spojrzenie na proces twórczy Warhola. Wśród nich znajdują się też "Ostatnia wieczerza" z 1986 roku, film eksperymentalny "The Chelsea Girls" z 1966, czy niedokończony film przedstawiający zachodzące słońce. 

Andy Warhol: Revelation—On View Through June 19/Brooklyn Museum

Z Brooklynu przenosimy się do MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), gdzie czekają na nas Chiny. Ekspozycja "Renew, Recycle. Recent Architecture from China" ("Użyj ponownie, odnawiaj, przetwarzaj. Najnowsza architektura z Chin") zabiera nas do państwa środka, które w ciągu ostatnich trzech dekad przeszło boom budowlany, który uczynił z nich największy plac budowy w historii ludzkości. - Po latach miejskich megaprojektów i spektakularnych obiektów architektonicznych, z których wiele zostało zaprojektowanych przez zachodnie firmy, nowe pokolenie niezależnych chińskich architektów zakwestionowało to podejście - czyta Ada Janiszewska. - Ta wystawa podkreśla ich zaangażowanie w zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy. Ekspozycja prezentuje osiem projektów, które przemawiają do wielości podejść architektonicznych - od ponownego wykorzystania dawnych budynków przemysłowych, recyklingu materiałów budowlanych i reinterpretacji starożytnych technik budowlanych, po odnowę gospodarczą wsi i całych regionów.


Posłuchaj
08:12 czwórka stacja kultura 22.06.2022.mp3 Ada Janiszewska poleca wystawy w nowojorskich galeriach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dzięki modelom, rysunkom, makietom, zdjęciom i filmom, "Reuse, Renew, Recycle" łączy niektóre z najbardziej pomysłowych dzieł budowlanych w dzisiejszych Chinach i bada, jak współczesna architektura może być mocno osadzona w unikalnym kontekście kulturowym tego kraju.

Opuszczająć MoMę warto udać się do Cooper Hewitt Museum na ekspozycję "Design and Healing: Creative Responses to epidemics". Jej kuratorami są MASS Design Group i Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum. - Pandemia ujawniła to, o czym niektórzy wiedzieli od dawna: oddychanie jest przestrzenne - piszą kuratorzy na stronie internetowej. - Fakt ten ma konsekwencje w skali ciała, budynku, miasta i planety. Wszyscy na Ziemi zostali dotknięci pandemią. Nierówny dostęp do mieszkań, miejsc pracy i opieki zdrowotnej sprawił, że COVID-19 uderzył w zmarginalizowane społeczności mocniej niż inne.

Ta wystawa przedstawia architektoniczne studia przypadków i narracje historyczne oraz kreatywne odpowiedzi projektowe na COVID-19. Każdy projektant, artysta, lekarz, inżynier czy sąsiad, który pojawił się na wystawie, pytał: "Jak mogę pomóc?" Wykorzystali współpracę typu open source, szybkie reagowanie na prototypowanie, hakowanie produktów i aktywizm społeczny, aby tworzyć urządzenia medyczne, sprzęt ochronny, infografiki, plakaty polityczne, architekturę i usługi społeczne. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cooper Hewitt (@cooperhewitt)

Z czasów epidemii przenosimy się do Harlemu, dokładnie do National Jazz Museum in Harlem
(Narodowe Muzeum Jazzu w Harlemie) na wystawę "The Soul of Jazz: An American Adventure". Placówka nawiązała współpracę z Disneyem. Ekspozycja prezentuje unikalną kolekcję artefaktów, której kuratorem jest The National Jazz Museum, w tym przedmioty podkreślające karierę pianisty i ikony jazzu, dr Billy'ego Taylora. Dodatkowo pojawią się makiety postaci Joe Gardnera i Dorothei Williams, odpowiedzialnych z główne role w animacji "Co w duszy gra", oraz wirtualne doświadczenia za pośrednictwem aplikacji Play Disney Parks.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 10.17

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie świata: Harry Potter, Mały Książę, bambus i motoryzacja

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Los Angeles i Paryżu. Zanurzymy się w tradycję wyplatania bambusa, ale skoczymy też do Hogwartu, na małą planetę i pojeździć legendarnym fordem. 
rozwiń zwiń