Marcin Januszkiewicz: jestem zlepiony z wielu ścieżek i pasji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 13:30
Jeśli osoba z wykształceniem teatralnym i dorobkiem w dziedzinie poezji śpiewanej łączy siły z jazzmanem Kubą Więckiem, producentem Mariuszem Obijalskim i raperami takimi jak Koza i Kukon, to musi to być Marcin Januszkiewicz.
Marcin Januszkiewicz z przyjemnością eksperymentuje z różnymi stylami oraz nurtami, a przy tym bardzo świadomie kieruje własną drogą artystyczną.
Marcin Januszkiewicz z przyjemnością eksperymentuje z różnymi stylami oraz nurtami, a przy tym bardzo świadomie kieruje własną drogą artystyczną.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Jestem piosenkarzem, choć nie tylko śpiewam, ale też piszę teksty i komponuję muzykę. Ale bardzo lubię to słowo i uważam, że to wszystko się w nim mieści - mówi gość audycji. - Nie lubię za to określenia "artysta", bo jest mocno zdewaluowane. Za dużo osób jest teraz "artystami", a ja uważam, że na to miano trzeba sobie zapracować.   

"Aktorstwo i muzyka to dwa różne światy"

Gościa Czwórki nie da się zaszufladkować. Jego twórczość - wolna od jednoznacznych rozwiązań - pulsuje silnymi emocjami, trafnymi obserwacjami świata i odważnymi komentarzami związanymi z życiem każdego człowieka. - Jestem zlepiony z tak wielu pasji i tak wielu ścieżek kariery, że nie mieszczę się w żadnej definicji - śmieje się rozmówca Kasi Dydo. - Z wykształcenia jestem aktorem i gram w teatrze, ale żyję z muzyki. Czasami te dwa światy łączę ze sobą na scenie, na przykład grając w spektaklach muzycznych, ale dla mnie muzyka i aktorstwo to są dwie różne bajki.

"Muzyka zaczyna mówić językiem ulicy"

Najnowszy singiel artysty to utwór "Ch.". Piosenkarz pracował nad nim z pianistą jazzowym i producentem Mariuszem Obijalskim, który ma na swoim koncie utwory hip-hopowe, rapowe i trapowe. Jak przyznaje, podoba mu się gatunkowy mariaż. - Muzyka staje się bliższa ulicy i zaczyna mówić jej językiem. Też się jej przysłuchuję, bo piszę również teksty dla innych artystów. Ale przede wszystkim czytam, głównie poezję, bo uważam, że to jest najlepszy warsztat dla tekściarza - wyjaśnia Januszkiewicz. - Wiersze, które są zdecydowanie krótszą formą niż proza, budzą we mnie obrazy, skojarzenia, bodźcują moją wyobraźnie.

Zobacz też:

Marcin Januszkiewicz feat. Koza - Nierządnicy (prod. Kuba Więcek) | Marcin Januszkiewicz

"Robię muzykę dla tych, którzy zostaną ze mną na dłużej"

- Autorski materiał pozwala mi podzielić się ze słuchaczami, tym co czuję - dodaje gość Czwórki. - W pierwszej kolejności robię to dla siebie, za co z góry przepraszam moich odbiorców. Robię muzykę, której sam chciałbym posłuchać i choć mniej więcej wiem, co mogłoby się spodobać i mam to z tyłu głowy, nie do końca zwracam na to uwagę. Po trzecie robię muzykę dla tych, którzy zatrzymają się przy niej na trochę, a potem może zostaną ze mną na dłużej - podsumowuje Marcin Januszkiewicz. - Jestem w trudnym, ale i ciekawym okresie zawodowym, jeśli chodzi o muzykę, bo debiutowałem z utworami Agnieszki Osieckiej, potem przeszedłem przez Perfect i Lady Pank, a teraz wreszcie mogę podzielić się swoją muzyką. Na szczęście mam wrażenie, że wiele osób ufa mi i kontynuuje ze mną tę drogę. 

Posłuchaj
19:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - januszkiewicz 02.02.2023.mp3 Marcin Januszkiewicz o singlu "Ch." i pracach nad nową płytą (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Januszkiewicz 

Data emisji: 02.02.2023

Godz. emisji: 10.19

kul

Czytaj także

Vienio: wyrzuciłem telewizor, zacząłem robić kolaże

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 17:00
- Każdy twórca w swoim artystycznym życiu może wypowiadać się na wiele sposobów. I każda wypowiedź będzie "jakaś". Opowiadam o świecie kolażami, bo one w tej chwili najlepiej oddają to, co czuję - mówi Vienio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drony". Płyta, na której Fisz zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 16:30
- Na płycie "Drony" Fisz po raz pierwszy nie rapuje, tylko śpiewa i udowadnia, że jest niezłym wokalistą. Potwierdza także to, że jest uważnym komentatorem rzeczywistości. A refleksje, które snuje, są aktualne do dziś - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń