Czy można iść na randkę ze zdjęciem?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 12:20
Wydawałoby się, że w czasach portali randkowych takie pytanie nie powinno dziwić. W końcu tutaj też wyboru dokonujemy głównie dzięki zdjęciu. Ale jeśli okaże się, że w trakcie takiego spotkania nie będzie krępujących pytań, tylko rozmowy o sztuce - to taki speed dating zapowiada się intrygująco.
Jeśli chcecie świętować walentynki z klasykami polskiej fotografii  to MuFo w Krakowie jest idealnym miejscem (zdj. ilustracyjne)
Jeśli chcecie świętować walentynki z klasykami polskiej fotografii – to MuFo w Krakowie jest idealnym miejscem (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Amina 'ently

- Staramy się, żeby MuFo było najlepszym miejscem do tego, żeby zakochać się w fotografii - mówi Martyna Nowicka, kierowniczka sekcji ds. komunikacji Muzeum Fotografii w Krakowie. - Tutaj na własne oczy można przekonać się, jak ogromny kawałek historii, i to nie tylko historii sztuki, jest nam znany właśnie dzięki fotografiom.

5 minut dla zdjęcia

W walentynki Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na speed dating, w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy poznają historie wyjątkowych zdjęć. - Taka koncepcja wydarzenia pozwala wziąć w nim udział parom, ale też tym, którzy sami z sobą chcieliby się umówić na randkę. W MuFo celebrujemy miłość romantyczną do fotografii – śmieje się gość Czwórki. – Zgodnie z zasadami speed datingu w ciągu pięciu minut opowiemy o najważniejszych dziełach polskiej fotografii artystycznej i o ich twórcach.

Randka z "Fotografiką"

Wszystkie zdjęcia, z którymi można "umówić się" na randkę, pochodzą z wystawy "Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927 – 1978". Fotografika to termin, który w 1927 roku do języka polskiego wprowadził Jan Bułhak, by odróżnić fotografię artystyczną od tej zawodowej oraz - przez użycie słowa "grafika" włączyć ją do świata plastyki. W tym pojęciu mieszczą się zarówno miękkie kadry rodzimego krajobrazu, eksperymentalne fotomontaże, jak i łączące elementy fotograficzne z graficznymi plakaty czy okładki płyt. Wystawa, której kuratorami są Łukasz Gorczyca i Adam Mazur, jest pierwszym muzealnym ujęciem historycznego nurtu artystycznego. - To pierwsza tego rodzaju wystawa, która zbiera najróżniejsze fotografie rozproszone w różnych placówkach muzealnych. To oryginalne odbitki z lat 30., 40., 50., 60. Długo marzyłem o tej ekspozycji - opowiadał w Czwórce Gorczyca. - Pokazujemy zdjęcia bardzo różnorodne, również technicznie: fotografie, fotomontaż, manipulacje obrazem, fotografie abstrakcyjne, i mamy nadzieję, że ekspozycja będzie też inspiracją dla współczesnych twórców, którzy dziś wykorzystują fotografię głównie jako medium komentujące rzeczywistość.

Wystawa czasowa „Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927–1978” w MuFo Rakowicka / Muzeum Fotografii w Krakowie 

Zobacz także:

Fotografie "bliskości"

A ponieważ rzecz dzieje się w walentynki, o niektórych zdjęciach opowiedzą osoby, które z fotografami i fotografkami miały bliskie związki: ich rodzina, przyjaciele czy uczniowie. - Wśród nich mamy m.in. Marcina Jędrysiaka - wnuka świetnego fotografa z Krakowa Henryka Hermanowicza. W doborze gości ważny był dla nas stopień pokrewieństwa i bliskości, bo chcieliśmy, żeby to były "ludzkie" opowieści, a nie tylko naukowa wiedza. I takich historii w MuFo na pewno nie zabraknie - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.  

Posłuchaj
16:09 CZWÓRKA Stacja Kultura - MuFo 13.02.2023.mp3 Szybkie randki z historią fotografii w MuFo w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Martyna Nowicka (kierowniczka sekcji ds. komunikacji MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie)

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Triennale Młodych 2023. Czy sztuka ma potencjał wspólnototwórczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:30
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. I nic dziwnego, bo w Orońsku są plenery sprzyjające tworzeniu dużych form przestrzennych. Tutaj też - po pandemicznej przerwie - odbędzie się kolejne Triennale Młodych.  
rozwiń zwiń