"Niech wybuchnie wiosna” - UNICEF i Ada Kućmierz z piosenką dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 17:30
Dokładnie w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się premiera piosenki "Niech wybuchnie wiosna" Ady Kućmierz. To część projektu "Artyści mają moc", który jest objęty patronatem honorowym UNICEF Polska. W "Stacji Kultura" zaprosiliśmy na przedpremierowe wykonanie utworu. 
W rocznicę agresji wojsk radzieckich na Ukrainę powiemy o twórczości artystów i filmach poświęconych tej tematyce.
W rocznicę agresji wojsk radzieckich na Ukrainę powiemy o twórczości artystów i filmach poświęconych tej tematyce. Foto: shutterstock

Mija rok od agresji Rosji na Ukrainę. Artyści zareagowali szybko - już po rozpoczęciu działań wojennych pojawiły się utwory i koncerty, które powstały nie tylko w geście solidarności z Ukrainą, ale także żeby ją wspierać.


Piosenka na rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

W rocznicę wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów aktorka i wokalistka Ada Kućmierz, we współpracy z organizacją UNICEF, nagrała piosenkę "Niech wybuchnie wiosna". Pierwsze słowa piosenki powstały rok temu.

- Gdy dowiedziałam się o inwazji, emocje sięgnęły zenitu, był ogromny strach. Wszystko się we mnie kotłowało i powstały pierwsze słowa piosenki - mówi artystka. - Zwykle, gdy coś mnie przejmuje i generuje uczucia, to przelewam je na papier. Napisałam refren oraz część zwrotki i odłożyłam, bo nie jest to łatwy temat i ciężko do niego wracać.

Jednak wraz ze zbliżaniem się pierwszej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę Ada coraz bardziej czuła, że trzeba ją uczcić. - Czułam ciężar, który wszyscy nosimy. Mimo że wojna trwa już prawie rok, przechodzi się w codzienność. Nie mamy już tego samego napięcia w sobie i także niestety tej siły do pomocy, którą mieliśmy na początku - tłumaczy Ada Kućmierz. - Odświeżymy te uczucia i wróćmy do nich myślami. Zachowajmy w pamięci, żeby nie zbagatelizować wagi tej sprawy. Ludzie wciąż walczą i giną. Chciałam to uhonorować.


Źr. Youtube/Niech wybuchnie wiosna | Ada Kućmierz & Wojciech Harasimowicz & POLAND ON AIR dla UNICEF


Wsparcie UNICEF-u

Ada napisała do UNICEF-u i zaprezentowała dwa kawałki, a jej inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem i chęcią współpracy. Efektem jest projekt "Artyści mają moc", w ramach którego powstał utwór "Niech wybuchnie wiosna". Ma on wspierać dzieci z Ukrainy.

Zobacz także:

W pracę nad utworem zaangażował się Wojtek Harasimowicz, kompozytor, aranżer oraz realizator dźwięku, który pracuje w NOSPR. Tak powstała monumentalna, poruszająca kompozycja orkiestralna. - W piosence jest dużo zwolnień i ciszy, która jest potrzebna, znacząca i wymowna - mówi Ada Kućmierz. - Przez tę ciszę jesteśmy w stanie odczuć moc, większe natężenie dźwięku, a słowa mogą bardziej wybrzmieć. To buduje napięcie i podobne jest do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Czasem słyszymy o natężeniach walk, o wygranej, za chwilę o trudniejszych momentach. To w tej muzyce wybrzmiewa.

W planach artystki są kolejne piosenki, a wszystkie mają wspierać dzieci z Ukrainy, każdy chętny może dołączyć do inicjatywy.  

 

Posłuchaj
26:48 _PR4_Ada Kućmierz_AAC 2023_02_23-11-09-24.mp3 O powstaniu utworu "Niech wybuchnie wiosna" opowiada Ada Kućmierz (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki. "Chciałbym do końca mieć wrażliwość jako drogowskaz"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 09:48
- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
rozwiń zwiń