Berenika Wyrzykowska-Novi: odkrywamy Pablo Picasso od nowa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 13:53
Pablo Picasso - jego nazwisko znane jest na całym świecie jako synonim rewolucji w sztuce nowoczesnej. 8 kwietnia przypada 50 rocznica śmierci artysty, przez ten czas wiele powiedziano o nim i jego twórczości. Czy można coś jeszcze dodać? O tym przekonamy się oglądając między innymi film dokumentalny "Picasso bez legendy".
Pablo Picasso
Pablo PicassoFoto: aijaphoto/Shutterstock

Pablo Picasso urodził się w 1881 roku w Maladze, gdzie rozpoczął swoją drogę w poszukiwaniu i odkrywaniu nowych i różnorodnych form sztuki. Hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik i poeta uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów w dziejach sztuki. O słynnym twórcy kubizmu pisano i opowiadano wielokrotnie, czy jednak pół wieku po jego śmierci można spojrzeć świeżym okiem na artystę i jego dorobek? Za legendą i chaotyczną historią kryje się człowiek zbudowany z kontrastów i dwuznaczności.

Artysta niejednoznaczny

- Bardzo lubię Picassa i bardzo ciężko jest mieć jedno podejście do jego sztuki, bo on był niesamowicie twórczym i płodnym artystą. Tak naprawdę zaczynał na początku XX wieku, a malował prawie do śmierci, a zmarł w wieku 93 lat - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.tv. - Patrzymy więc na różne okresy jego sztuki: od okresu błękitnego po kubizm, którego oczywiście jest twórcą i późniejsze dzieła. Jego sztuka jest niesamowicie różnorodna, inspiruje aż do dziś. Picasso był niezwykle płodnym artystą, przez lata stworzył blisko 150 tysięcy prac. Niezmiernie doceniam jego pracę, twórczość i kreatywność.

Złożony, pełen sprzeczności portret Pablo Picasso można zobaczyć w przygotowanej przez bezpłatną platformę streamingową ARTE.tv serii filmów dokumentalnych. Jednym z nich jest dokument "Picasso bez legendy". - To jest dokument, który stara się wyjść poza typowy schemat przedstawiający biografię artysty - opowiada gość audycji. - W filmie staramy się nie skupiać aż tak bardzo na dziełach, ale bardziej pokazać kontekst, w jakim żył Picasso i w jaki sposób ten kontekst historyczno-polityczno-społeczny wpłynął na jego prace.


Zobacz także:


Rozszyfrować Picassa

Rozmówczyni Michała Piwowarka przypomina, że był to okres dość burzliwy. Czas wojen, nazizmu i komunizmu, dyktatury i demokracji, duże przewroty, które miały w tamtym czasie miejsce w Hiszpanii. To wszystko miało wpływ na artystę i jego dzieła.

Jest to film, który bada z jednej strony archiwa, korespondencję, biografię Picassa i próbuje troszeczkę lepiej rozszyfrować życie malarza i ponownie zinterpretować jego dzieła - zdradza Berenika Wyrzykowska-Novi. - Na platformie znajduje się także seria krótkich wywiadów ze znanymi artystami. Opowiadają z jednej strony, co myślą o twórczości Picassa, a także jak ich inspirowała i jaki miała wpływ na ich prace. Dostępna jest także kolekcja taneczna "Picasso Dance”, w której można zobaczyć spektakle inspirowane twórczością artysty. Wydaje mi się, że to jest spojrzenie bardzo nietypowe, bo interpretacja dzieł malarstwa poprzez taniec jest dość nietypowa. Więc serdecznie zachęcam do obejrzenia filmów.


Posłuchaj
14:27 Czwórka - Pablo Picasso 07.04.2023.mp3 Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.tv o cyklu filmów o Pablo Picasso (Stacja Kultura)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (platforma streamingowa Arte.tv)

Data emisji: 07.04.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mo

 

Czytaj także

Wystawiono nieznane dzieła Pabla Picassa. Nikt ich wcześniej nie widział

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 19:35
W jednym z hoteli w Zagrzebiu po raz pierwszy zostały wystawione wcześniej nieznane obrazy Pala Picassa. "Kobieta z gitarą" z 1910 r. oraz "Mandolina z gitarą" z 1913 r. to dwa kubistyczne dzieła olejne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie dot. Picassa. Pod jednym z jego obrazów skrywało się dotąd nieznane dzieło

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 21:56
Na płótnie, na którym Pablo Picasso stworzył w 1903 r. obraz "Posiłek ślepca", artysta wcześniej namalował nagą, skuloną kobietę. Odkryła to londyńska firma Oxia Palus, zajmująca się rekonstrukcją dzieł sztuki z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.
rozwiń zwiń