Polskie Radio
Section05
Pablo Picasso

Nie żyje muza i kochanka Pabla Picassa: Françoise Gilot miała 101 lat

Kiedy się poznali, ona miała 21 lat, on – 61. Ona była piękną kobietą i ukształtowaną malarką, twórczynią ceramiki, on – gigantem sztuki, mężczyzną o wielkim ego i powodzeniu wśród kobiet, z którego chętnie korzystał. Spędzili razem dziesięć burzliwych lat, mieli dwoje dzieci: Claude'a i Palomę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Pablo Picasso odeszli 2023 Katarzyna Cygler Trójka

Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa

Historia sztuki pełna jest zagadek, niespodzianek i zaskakujących odkryć. Dotyczy to szczególnie malarstwa, gdzie dzięki coraz nowocześniejszym metodom można zobaczyć ukryte na obrazie elementy i treści. Bywa, że takie niespodzianki całkowicie zmieniają wymowę dzieła. Czasem to sami artyści wprowadzali zmiany, ale czasem ich autorami byli zupełnie inni ludzie, którymi kierowały nieoczywiste pobudki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo tajemnica Pablo Picasso Monika Suszek Tomasz Miara Trójka Johannes Vermeer

Berenika Wyrzykowska-Novi: odkrywamy Pablo Picasso od nowa

Pablo Picasso - jego nazwisko znane jest na całym świecie jako synonim rewolucji w sztuce nowoczesnej. 8 kwietnia przypada 50 rocznica śmierci artysty, przez ten czas wiele powiedziano o nim i jego twórczości. Czy można coś jeszcze dodać? O tym przekonamy się oglądając między innymi film dokumentalny "Picasso bez legendy".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Pablo Picasso malarstwo artysta kubizm film dokumentalny Michał Piwowarek

Pablo Picasso w kaszubskim Luzinie. Niezwykła wystawa w gminnym ośrodku kultury

Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły do niewielkiej miejscowości Luzino. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Udostępnione prace zostały wykonane z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który udostępnił swoje zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Pablo Picasso malarstwo wystawa