Stratfordczyk znów podbije Gdańsk. 27. Festiwal Szekspirowski

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 14:29
27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowskiego w Gdańsku to spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących.
William Szekspir
William SzekspirFoto: Shutterstock
  • 27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbędzie się w dniach 26 lipca - 6 sierpnia w Gdańsku.
  • Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, do tworzenia programu Festiwalu Szekspirowskiego 2023 zaprosiła grono kuratorskie. 
  • Wyzwania współczesnego świata to też te, z którymi mierzy się teatr. 
  • Gdański Teatr Szekspirowski stara się zarazić młodych twórców Szekspirem
  • Tegoroczne motto festiwalu brzmi: "Cudowna jest głupota tego świata". 


- Przygotowania do 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego trwają. Ten czas to mieszkanka ekscytacji, stresu, podenerwowania. To coś, co my w teatrze doskonale znamy i lubimy, ale czasem doprowadza nas do szału. Wszystko będzie dobrze, ale nie wszystko da się przewidzieć - przyznaje Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, która drugi raz organizuje to niezwykłe wydarzenie. 

27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski - wspólne kuratorowanie 

Czwórkowy gość zdecydowała się na pewną zmianę w kuratorowaniu festiwalowi. Postanowiła podzielić się możliwością podejmowania decyzji i zaprosiła do tego gremium kuratorskie

- Takie demokratyczne zarządzanie jest coraz bardziej popularne i bardzo się z tego cieszę. Te czasy, kiedy teatr jest hierarchicznie zarządzany pod silną wodzą jednego dyrektora, który narzuca swój program w wielu teatrach mamy już za sobą - podkreśla. - Ja otaczam się ludźmi głównie w moim wieku, z podobną wrażliwością teatralną. Wszyscy wiemy, jaki teatr i festiwal chcemy robić, i to rozszerzenie kuratorskiego zespołu uważam za ogromną wartość dodaną. Bałam się czy koledzy i koleżanki będą chcieli się podjąć takiego zadania, bo wymaga ono poświęcenia i pracy, ale wszyscy zareagowali entuzjastycznie. Dziś kilkanaście osób kuratoruje festiwal - dodaje. 


Posłuchaj
16:28 czwórka stacja kultura 13.07.2023 festiwal szekspirowski.mp3 Na 27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski zaprasza Agata Grenda (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zespół kuratorski wspólnie wybrał całą zagraniczną cześć programu i wszystkie wydarzenia towarzyszące. W programie polskiej części konkursu SzekspirOFF i konkursie Złotego Yorika pomagali im krytyk teatralny Łukasz Drewniak i menadżerka kultury, redaktorka Katarzyna Knychalska. 

Festiwalowe wyzwania - kogo zobaczymy na Festiwalu Szekspirowskim

Dziś cały zespół Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ma pełne ręce roboty - ustalają ostatnie szczegóły, kupują bilety lotnicze dla gości, ale i sprzedają bilety na festiwal.  

- W tym roku stanęło przed nami kilka wyzwań - przyznaje Agata Grenda. 

  • Przede wszystkim to finanse, sytuacja nie jest łatwa w całej Europie. To jednak przyziemne trudności, wiemy, jak je przezwyciężać. Jednak musieliśmy pozostać w europejskim kręgu, bez gości zza oceanu. 
  • Drugi problem to to, że młodzi polscy reżyserzy produkują Szekspira coraz mniej. On jest domeną reżyserów po czterdziestce. Bardzo chcemy to zmienić, użyźniamy szekspirowską glebę: ogłaszamy nowe konkursy, nabory, dofinansowujemy premiery. 

- W tym roku mamy aż 10 premier dofinansowanych przez nas. My produkujemy te spektakle - zdradza gość Michała Piwowarka. - Mamy nowy konkurs o Nowego Yoricka dla reżyserów, będących na początku swojej kariery zawodowej. Tu nawiązaliśmy współpracę z trzema instytucjami: Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatrem Polskim w Poznaniu. W tym konkursie dyrektorzy tych teatrów wybrali trzy spośród 27 zgłoszeń. 

Motto Festiwalu Szekspirowskiego - "Cudowna jest głupota tego świata"

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu Szekspirowskiego jest "Cudowna jest głupota tego świata" zaczerpnięte z "Króla Leara" Williama Szekspira. - Wydarzyło się tak, że wojna na Ukrainie nie zagościła na poprzedniej odsłonie festiwalu, nasz program był gotowy, zanim wybuchła - przyznaje Agata Grenda. - Ale nie tylko ta wojna wpłynęła na wybór hasła, ale też zadziałały na mnie protesty w Iranie, piłkarski mundial okupiony cierpieniem budowniczych, trudniejszy czas dla całej Europy. Gdy przyszłam z tym hasłem do zespołu, to okazało się, że każdy je rozumie inaczej. Pojawiły się skojarzenia z niszczeniem planety, uzależnieniem od internetu etc. Tu każdy może mieć swoją interpretację. 

Zobacz także:

27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdański odbędzie się w dniach 26 lipca - 6 sierpnia. Spektaklem otwarcia będzie "Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna", propozycja Teatru Starego w Lublinie, w reżyserii Janusza Opryńskiego. - Zaczniemy trzęsieniem ziemi, a potem napięcie będzie rosło - zdradza gość Czwórki. - Mamy w programie "Projekt Burza", ostatnią produkcję legendarnego Petera Brooka, koprodukcję naszego teatru ze światową gwiazdą belgijskiego teatru, będzie Hamlet w wersji flamenco, dwa monodramy w stand-upowej wersji z Wielkiej Brytanii czy 15-minutową operę syntetyczną - czyli najbardziej szalony pomysł na naszym festiwalu, propozycja Łodzi Kaliskiej z gwiazdą Michałem Urbaniakiem - wymienia. 

27. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski ma w swoim programie też liczne wydarzenia towarzyszące. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Agata Grenda (Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

Data emisji: 13.07.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Wytańczyć "Burzę". Co w programie 26. Festiwalu Szekspirowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:16
26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 6 sierpnia. W tym czasie do Gdańska przyjadą artyści i zespoły z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz z różnych części Polski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"We Will Rock You". Przeboje Queen kontra sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 14:00
- Nasz spektakl to wariacja na temat tego, co by było, gdy świat wirtualny aż nadto nas pochłonął. Widz może przejrzeć się w tej historii jak w lustrze - opowiadają Ula Milewska i Kamil Franczak z Teatru Muzycznego Roma tuż przed premierą "We Will Rock You". 
rozwiń zwiń