X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najsztub do siebie: Jesteś tam jeszcze?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 12:00
- "Nie wiem". Uwielbiam to sformułowanie. W przestrzeni publicznej mamy jego straszny deficyt – mówi Piotr Najsztub, który wtajemniczał słuchaczy i widzów Czwórki w sztukę "nic nierobienia".
Audio

Poczułem, że nic nie robię, gdy przestałem być artystą i zostałem dziennikarzem – wyznaje Piotr Najsztub. "Nikodem Dyzma polskiego dziennikarstwa", jak sam siebie określa, w czerwcu poprowadzi warsztaty zatytułowane "Jak nic nie robić". – Trzeba to ludziom uświadomić: być może oni już w tej chwili nic nie robią, tylko o tym nie wiedzą. Bycie sobą, eksponowanie siebie, za które ktoś nam płaci, jest dosyć powszechne, tylko nieuświadomione jako "nic nierobienie" – wyjaśniał w Czwórce.

Przygoda Piotra Najsztuba z nic nierobieniem rozpoczęła się, gdy porzucił sztukę na rzecz dziennikarstwa. Gość Kuby Kukli wspomina, że od zarania swej dziennikarskiej kariery postrzegał swoje nowe rzemiosło jako bardzo łatwe. – W dziennikarstwo wchodziłem "z ulicy". Uważam, że każdy może to robić, że to w ogóle nie jest męczące, momentami bywa zabawne, momentami wciągające, ale nie męczy. A mnie robienie czegoś kojarzy się ze zmęczeniem – tłumaczy. – Kiedy byłem jeszcze artystą i penetrowałem swoją jaźń w poszukiwaniu wspaniałych obrazów, skojarzeń graficznych czy kolorystycznych, byłem tym umęczony. Wtedy miałem wrażenie, że coś naprawdę robię. Potem już nigdy – dodaje.

"Robienie" to – według Piotra Najsztuba – zmienianie, formowanie siebie i otaczającego świata. Leżące w zakresie obowiązków dziennikarza przypatrywanie się światu i komentowanie jest czymś zgoła przeciwnym. – Wymyślanie dla rzeczywistości zabawnych skrótów publicystyczno-językowych nie jest żadną pracą – podkreśla. – Jestem tak skonstruowany, że muszę coś zrobić rękami, żeby mieć wrażenie, że coś zrobiłem. Gadanie to jest dosyć niemęskie zajęcie – dodaje.

Zasadniczo niemęska umiejętność "gadania" przynosi jednak Piotrowi Najsztubowi istotne korzyści zarówno na niwie prywatnej, jak i profesjonalnej. Pozwala mianowicie nawiązać głębokie porozumienie z kobietami. – Wiem o tym, że pytanie kobiet, rozmawianie z nimi na poważnie jest generalnie głównym afrodyzjakiem, co wykorzystuję w swoim życiu osobistym. Być może też tym łatwiej przychodzi mi rozmawiać z ludźmi za pieniądze, bo mam w życiu prywatnym niezłą szkołę tego – tłumaczy.

Chcesz dostąpić głębszego wtajemniczenia w "nic nierobienie" i dowiedzieć się, jakie pytania Piotr Najsztub zadałby sam sobie? Posłuchaj fragmentu "Stacji Kultura". Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gram dla ludzi, robię swoje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 13:02
Za dziesięć lat muzycy będą żyli wyłącznie z koncertów - ocenia Muniek Staszczyk. Mimo 30 lat na scenie artysta nie zamierza składać broni i zapowiada nową płytę T.Love.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie odwaliło nam przez 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 15:12
Mimo statusu grupy kultowej Hey ma nadal artystyczne skrupuły, a gitarzysta Marcin Żabiełowicz czuje się takim samym Marcinem Żabiełowiczem jak dwie dekady temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść z celi w "krainie uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 14:00
12 wyroków śmierci za 12 paczek przemyconego narkotyku i oczekiwanie na wyrok w tajlandzkim więzieniu. - Nie wybielam się. To szczera historia - mówi Michał Pauli, autor książki "Dwanaście razy śmierć. Opowieść z krainy uśmiechu".
rozwiń zwiń