Barbie w muzeum. Nieznane oblicza lalki wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 14:15
Najsłynniejsza lalka świata ma już 64 lata. Z tej okazji w poznańskim muzeum można zobaczyć kilkadziesiąt różnych wcieleń tej zabawki. Wystawa "Barbie. Nieznane oblicza" pozwala prześledzić sposób postrzegania kobiet na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci.
Niecodzienne oblicza lalki Barbie można oglądać na Zamku Królewskim na Górze Przemysła do końca lipca.
Niecodzienne oblicza lalki Barbie można oglądać na Zamku Królewskim na Górze Przemysła do końca lipca. Foto: Shutterstock
  • W Poznaniu, w Muzeum Sztuk Użytkowych do końca lipca trwa wystawa "Barbie. Nieznane oblicza"
  • Babie zaprezentowano w 1959 roku w Nowym Jorku. Pokazała inny model życia. 
  • Barbie na przestrzeni lat wykonywała ponad 200 zawodów. Autorce poznańskiej wystawy dało to pretekst i możliwości snucia opowieści o Amerykańskich kobietach, również tych, które zmieniły świat. 
  • Film "Barbie" miał swoją premierę 21 lipca. Aleksandra Pożorska podkreśla jego znaczenie. 

- Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu pokazujemy lalkę Barbie z przeróżnych stron - mówi Aleksandra Pożorska, kuratorka ekspozycji "Barbie. Nieznane oblicza". - Mamy pewne wyobrażenie o Barbie jako o lalce, która jest różowa, ma platynowe blond włosy i szeroki uśmiech. Ale ona nie zawsze taka była - dodaje. 

Barbie - pierwsza dorosła lalka

Już w 1959 roku, gdy zaprezentowano pierwszą Barbie na targach zabawek w Nowym Jorku, była ona przełomem. Barbie to pierwsza lalka, która nie była bobasem, a osobą dorosła. - Lalki bobasy przygotowywały małe dziewczynki do tradycyjnych ról matki, żony, gospodyni domowej - zauważa gość Czwórki. - Barbie pokazywała zupełnie inny model bycia, inny świat. Pierwsza była nastoletnią modelką, która buduje swoją niezależność. Na przestrzeni lat wykonywała ponad 200 zawodów. Nawet latała w kosmos. 

Aleksandra Pożorska zwraca uwagę na wykształcenie Barbie, która pierwszy dyplom wyższej uczelni "otrzymała" już w 1963 roku. Tym samym wyprzedziła decyzje wielu szkół wyższych, które nawet do 1969 roku nie dopuszczały kobiet do nauki w ich progach. - Ona wyprzedzała swój czas. Była też aktywna sportowo, a co 4 lata kandyduje na prezydentkę USA - zaznacza specjalistka. - Barbie też buduje inkluzywny świat. Pojawiają się postaci starszego pokolenia, o siwych włosach, ze zmarszczkami. Jest Barbie na wózku czy Barbie z protezą. Ta lalka ma też przyjaciółkę w trakcie chemioterapii. Są też ciemnoskóre Barbie - co nie zawsze było oczywiste. Jej świat jest różnorodny. 


Posłuchaj
16:35 czwórka stacja kultura 24.07.2023.mp3 O wystawie "Barbie. Nieznane oblicza" opowiada Aleksandra Pożarska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Barbie - pretekst do opowieści o kobietach

Kuratorka poznańskiej wystawy "Barbie. Nieznane oblicza" wykorzystała ikoniczną lalkę jako pretekst do pokazania historii kobiet, głównie Amerykanek po II wojnie światowej. - Barbie była lalką przełomu - podkreśla. - Uderzała w ten modelowy amerykański sen. Miała swój samochód, swój dom, w czasach, gdy amerykańskie kobiety nie mogły nawet wziąć kredytu bez zgody męża. Ona budowała niezależność. pokazywała, że istnieją inne formy życia. Zachęcała kobiety do pójścia do pracy. 

Firma Mattel stworzyła też serię lalek, które pokazują prawdziwe kobiety, które przebijały szklane sufity, zmieniały świat, przecierały szlaki, a do dziś są inspiracją dla wielu dziewczynek i dziewczyn. Wśród nich są m.in. Frida Kahlo czy Ella Fitzgerald. - W tym roku firma stworzyła również Barbie z zespołem Downa - podkreśla gość Adama Smolarka. - To kolejny przykład tej inkluzywności. Lalki potrafią nas nastawić empatycznie. Dzięki temu, że dzieci bawią się różnorodnymi lalkami, widzą bogactwo świata, pewne rzeczy przestają je dziwić. 

Ekspozycja "Barbie. Nieznane oblicza" była też okazją do dyskusji i spotkań edukacyjnych na temat roli kobiet, wizerunków. 

Film "Barbie" - to nie jest sam kicz

Rozmawiając o Barbie, trudno dziś nie wspomnieć o filmie "Barbie", który swoją premierę miał 21 lipca, a w rolach głównych występują w nim Margot Robbie i Ryan Gosling. - Widziałam ten film i bardzo mi się podobał - zdradza Aleksandra Pożorska. - Jest świetnie zagrany, wyreżyserowany. Ma kapitalną scenografię i muzykę. To obraz dla tych, którzy Barbie kochają, i tych, którzy jej nienawidzą. 

Barbie - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Aleksandra Podżorska, kurator wystawy Wystawa "Barbie. Nieznane oblicza" - Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Ceramika i dom z piernika od Diora

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 14:30
Angielski duch, francuska elegancja i wyrafinowana sztuka tworzą "The Fabulous World of Dior" - świąteczną wystawę, która została przygotowana dla Harrodsa w Londynie.
rozwiń zwiń