Energia Świadomego Ruchu. Festiwal, który pomoże ci się zatrzymać

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 14:00
Żyjemy w świecie, w którym im szybciej, tym lepiej. Nie zastanawiamy się, w jakim tempie chodzimy, skoro inny za chwilę mogą nas wyprzedzić. Nie słuchamy swojego ciała, ale wymagamy od niego pełnej dyspozycyjności. Tymczasem świadomy ruch to klucz do dobrostanu - o czym przekonują organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu QiFit.
Jan Gliński i Marcin Wojewoda - organizatorzy QiFit Festival - Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu.
Jan Gliński i Marcin Wojewoda - organizatorzy QiFit Festival - Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • QiFit Festival to prawdziwa uczta dla poszukiwaczy większej dozy energii, równowagi i zdrowia na co dzień.
  • To okazja do odkrywania wschodnioazjatyckich metod ruchu, do zgłębiania ich korzyści dla naszego dobrostanu fizycznego i mentalnego, i wybrania najlepszej praktyki dla siebie.
  • W festiwalu biorą udział specjaliści, instruktorzy, organizacje i szkoły zajmujące się ruchem dla zdrowia i rozwojem osobistym.
  • Tegoroczna odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu odbędzie się w dniach 14-15 października w Warszawie i online.
  • Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

QiFit Festival - idea imprezy

Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu to unikalna możliwość, aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się z wschodnioazjatyckimi metodami ruchu umysł - ciało Taiji (Tai Chi), Qigong (Chi Kung) i systemów pokrewnych. - Takiej imprezy w naszym kraju nie było - przekonuje organizator Marcin Wojewoda. - Mamy okazję zaprosić cały szereg specjalistów, instruktorów, organizacji i szkół zajmujących się ruchem dla zdrowia i rozwojem osobistym. To jest przemagiczna rzecz, którą kolejny raz udaje nam się zrobić.

Tai Chi i Qigong nie tylko dla seniorów

- Etykietka że Tai Chi i Qigong to aktywności ludzi starszych, goni nas niemal każdego dnia. Ale to jest tylko stereotyp, bo tu nie obowiązują ramy wiekowe  - podkreśla gość czwórki. - W momencie, w którym ktoś chce poczuć swoje wnętrze, potrzebuje balansu i harmonii, to energia świadomego ruchu jest idealnym rozwiązaniem.  I to jest coś, co na tym festiwalu można wziąć dla siebie.  

Posłuchaj
12:04 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwal 12.10.2023.mp3 III Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu - co w programie tegorocznej odsłony? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Co w programie tegorocznej odsłony QiFit Festival?

Trzecia odsłona QiFit Festival odbędzie 14 i 15 października w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz online. - Prezentujemy całe spektrum różnych podejść, ale to, widać, to wspólne źródło wszystkich aktywności - dodaje rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Podstawowy filar tego wydarzenia to otwarte warsztaty, prelekcje i wykłady. Drugi filar to strefa wystawców: szkół, organizacji i instruktorów. Trzecim filarem jest transmisja na żywo w internecie.

Jak prawidłowo oddychać?

Jak przekonują goście Czwórki, wspólnym korzeniem wschodnioazjatyckich metod ruchu umysł – ciało jest oddech. - To jedyna poważna funkcja fizjologiczna, którą możemy kontrolować - podkreśla Janek Gliński z Fundacji Dantian. - Oddech ma bezpośredni wpływ na naszą wydolność fizyczną, ale też, o czym często się zapomina, wpływa na kontrolę emocji. Dobre oddychanie to podstawa wszelkich aktywności człowieka, w tym także zawodowych. A można go wyćwiczyć na przykład metodą Qigong. Oddech prawidłowy, to oddech przeponowy, wolny, który bierzemy tylko parę razy na minute. Ale zazwyczaj oddychamy dużo szybciej - do 15 razy na minutę, co w tej chwili jest normą cywilizacyjną.  Tymczasem nie ma lepszego sposobu walki z nadmiernym stresem jak oddychanie.  

Qigong 〜 Energia Świadomego Ruchu – Ćwiczmy Razem! | Studio Dantian

Sprawdź też:

Wstęp na festiwal jest wolny i nie wymaga zapisów. - zależy nam, żeby każdy mógł przyjść i w dowolnej chwili dołączyć do zajęć i warsztatów - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwal Energii Świadomego Ruchu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

"W Gruncie Ruchu". Lekcje WF dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 12:50
- Tworzymy miks, w którym zredefiniujemy lekcje wychowania fizycznego dla dorosłych - zapowiadają współtwórcy i trenerzy Akademii "W Gruncie Ruchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freediving - jak zanurkować w głąb siebie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:50
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
rozwiń zwiń