3. Short Waves wyruszył w trasę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 13:00
24 marca rozpoczął się Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Imprezę, która ma na celu promocję polskiego kina w kraju i za granicą poleca Czwórka!
Audio

– Tomasz Bagiński rozpoczął swoją karierę właśnie od robienia krótkich filmów, dlatego warto jest poświęcić więcej zainteresowania temu rodzajowi kina – zwraca uwagę Szymon Stemplewski, prezes Fundacji Ad Arte, która to odpowiedzialna jest za organizację Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. – Poprzez ten przegląd staramy się namieszać w rodzimym kinie – podkreśla gość "Stacji Kultura".

W programie 3. edycji festiwalu znalazło się 11 najciekawszych polskich produkcji krótkometrażowych. Jak tłumaczy Szymon Stemplewski, organizatorzy festiwalu, starają się promować filmy, które łączą w sobie różne gatunki filmowe. – Short Waves otwiera drogę twórcom, którzy nie przejmują się podziałem na dokument, fabułę czy rysunek i tworzą produkcje mieszane, a na dodatek nie boją się eksperymentować  – wyjaśnia gość "Stacji Kultura".

Czas trwania filmów, które wyświetlane są w ramach festiwalu, wynosi od minuty do trzydziestu minut. Szymon Stemplewski zwraca uwagę, że zachwycić potrafią szczególnie te  najkrótsze produkcje. – Niesamowite jest to, że twórca jednominutowego filmu potrafi bardzo wiele powiedzieć za pomocą swojego dzieła, a nawet umie zawrzeć w nim puentę. To w krótkim metrażu jest bardzo ważne – podkreśla prezes poznańskiej Fundacji Ad Arte.

Festiwal potrwa do 16 kwietnia. W tym czasie Short Waves odwiedzi ponad 30 polskich miast, a także Londyn, Monachium, Berlin, Dublin, Porto i Żylinę. W każdym z miast przeprowadzone zostaną głosowania, które wyłonią ostatecznego zwycięzcę imprezy.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: shortwaves.adarte.webd.pl

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Szymonem Stemplewskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

Zachecamy także do wysłuchania rozmowy z laureatem 1. edycji Festiwalu Polskich Krótkich Filmów Krótkometrażowych Short Waves: reżyserem Janem P. Matuszyńskim. W rozmowie z prowadzącymi audycję "Stacja Kultura" wyjaśniał on m. in. czym jest "showreel" i czym różni sie krótki metraż od długiego oraz zdradzał, co zmieniło w jego karierze zwycięstwo jego filmu podczas festiwalu.

ap

Laureat
Laureat 1. edycji festiwalu Short Waves - Jan P. Matuszyński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać królem Złotych Globów?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 20:20
Złote Globy 2011 oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkich Future Shorts.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Peszek: Nie mam czasu na przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 16:30
– Całkowicie poświęcam się sztuce i dlatego unikam wchodzenia w relacje, które wymagają zainteresowania, opieki czy regularności – przyznaje artystka Maria Peszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Improwizuje i się nie spieszy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 18:21
Artysta musi mieć wewnętrzną siłę. Czułam, że potrzebuję czasu, by ją w sobie zbudować - mówi wokalistka Mika Urbaniak, której druga solowa płyta ma się ukazać jesienią.
rozwiń zwiń