Piotr Pacek o filmie "Kos": kostiumowe kino zemsty

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 13:20
Występował w serialach "Gry rodzinne", "Sexify" i "Lipowo", teraz można go oglądać na dużym ekranie w najnowszym filmie Pawła Maślony. - Jestem ogromnym fanem filmu "Kos". I jako aktor, i jako widz - mówi Piotr Pacek. 
Aktor Piotr Pacek w studiu Czwórki
Aktor Piotr Pacek w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Piotr Pacek jest absolwentem łódzkiej filmówki. 
  • Występował m.in. w serialach "Gry rodzinne", "Sexify", "Lipowo" i "Król".
  • W filmie "Kos" wciela się w postać Stanisława Duchnowskiego.
  • Mój bohater jest socjopatą. Okrutnym, obrzydliwym i idealnym do sportretowania - opowiada aktor.

Kostiumowe kino zemsty

- "Kos" jest mocną historią. To kostiumowe kino akcji i kino zemsty, okraszone czarnym humorem - opowiada gość Czwórki. - Duża w tym zasługa fantastycznego scenariusza Michała Zielińskiego i świetnej reżyserii Pawła Maślony.

Jest rok 1794. Z misją pogodzenia szlachty i chłopów pod wspólnym sztandarem powstania przeciw Rosjanom do Polski wraca Kos, czyli Tadeusz Kościuszko. Towarzyszy mu Domingo - wierny przyjaciel i były niewolnik, a ich tropem rusza rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. Równolegle poznajemy historię Ignaca - chłopa, szlacheckiego bękarta, który marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego, ale na jego drodze staje przyrodni brat, Stanisław Duchnowski.

Postać idealna do sportretowania

W rolę Stanisława Duchnowskiego wciela się Piotr Pacek. - Mój bohater jest… obrzydliwy i za to bardzo go lubię. Już na etapie castingu, kiedy dostałem dwie sceny, bardzo spodobał mi się rytm tej postaci. Ona jest zła od samego początku i nie szukaliśmy dla niej żadnego oczyszczenia - wspomina aktor. - Agresja i przemoc, które są w tym bohaterze, zło, które się z niego wylewa, paradoksalnie stwarza go bardziej ludzkim. Taką przynajmniej mam nadzieję.

KOS | Oficjalny zwiastun | W kinach od 26.01 | Kos | Film


Jak rodził się Stanisław Duchnowski?

- Postaci, które pokazują ciemną stronę człowieka, dla mnie jako aktora są ciekawsze do sportretowania. Do takich ról podchodzę psychologicznie, próbuje je zrozumieć, ustalić motywację - opowiada Piotr Pacek. I przyznaje, że ze Stanisławem przeżył prawdziwą przygodę. - Żal i agresja to uczucia, które nosimy w sobie i ja próbowałem się do nich dokopać tak, żeby nawiązać połączenie emocjonalne z moim bohaterem - opowiada. - Z Pawłem Maśloną szukaliśmy też momentu, do którego Stanisław może dojść, żeby go za bardzo nie przerysować. Inspiracją do tej roli był dla mnie posąg, który znalazłem w Łazienkach Królewskich w Warszawie. I spotkania z ekspertką, która uczyła nas obyczajowości tamtej epoki.

Posłuchaj
21:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - pacek 02.02.2024.mp3 Aktor Piotr Pacek o filmie "Kos" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Wojny domowe: Stanisław kontra Ignacy

Stanisław Duchnowski jest bratem głównego bohatera Ignaca Sikory (w tej roli Bartek Bielenia). - Mamy wspólnego ojca, którego gra Andrzej Seweryn. Ja jestem pierworodny, Ignac to bękart, syn chłopki. Stara się potwierdzić korzenie szlacheckie, a mnie nie jest to na rękę. Dlatego za wszelką cenę staram się mu przeszkodzić - opowiada gość audycji. - Ojciec stawia Ignaca na równi ze Stanisławem, czasami nawet go faworyzuje. I to bezpośrednio prowadzi do konfliktu między braćmi.


Kadr z filmu "Kos" w reż. Pawła Maślony Kadr z filmu "Kos" w reż. Pawła Maślony

Zobacz także:

"To nie jest podręcznik do historii"

- Jestem ogromnym fanem tego filmu. I jako aktor, i jako widz - podkreśla Piotr Pacek. - Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, nie mamy tu do czynienia z kartą historii, tylko z fikcją historyczną. Mroczną i brudną. Z fantastycznymi kostiumami Doroty Roqueplo i muzyką Mikołaja Trzaski. 


Piotr Pacek na premierze filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Piotr Pacek na premierze filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Piotr Pacek (aktor)

Data emisji: 02.02.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/mpkor

Czytaj także

Filip Gurłacz o filmie "Orlęta": w obliczu wojny wszyscy jesteśmy jak dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 20:00
"Orlęta. Grodno ’39" to pierwszy polski film o agresji wojsk sowieckich na Polskę w trakcie II wojny światowej. - Reżyser Krzysztof Łukaszewicz tak skonstruował tę opowieść, że widzowie stają jej częścią. Co więcej, występują w niej jako dzieci - opowiada aktor Filip Gurłacz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Orłów. "Kino najwyższych lotów"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 15:00
80 premierowych tytułów kandyduje do tytułu najlepszego polskiego filmu 2023 roku. Można je oglądać na Festiwalu Orłów w warszawskim kinie Iluzjon - na największej w Polsce imprezie poświęconej polskiej kinematografii. 
rozwiń zwiń