Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Insurekcja po warszawsku, czyli jak dać łupnia Rosjanom

230 lat temu wybuchło w Warszawie powstanie, będące częścią insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta. W działaniach ważną rolę odegrał radny miasta, szewc Jan Kiliński. ‒ Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy ‒ mówił prof. Marian Marek Drozdowski w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Warszawa Racławice historia Polski

PROSTO Z USA Wizyta prezydenta i premiera w USA. Polonia dziękuje Bidenowi

Jedna z najbardziej zasłużonych polonijnych organizacji w USA - Fundacja Kościuszkowska podziękowała prezydentowi Joe Bidenowi za wsparcie NATO, Polski i niepodległości Ukrainy. List do amerykańskiego przywódcy szefowie Fundacji opublikowali w przededniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Marek Wałkuski Tadeusz Kościuszko Andrzej Duda Donald Tusk Ukraina NATO

Tomasz Wawrzecki - ostatni naczelnik insurekcji kościuszkowskiej

Ten zwolennik przeprowadzenia reform w zmierzającej ku przepaści Rzeczpospolitej, stronnik Konstytucji 3 maja i ostatni Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej podczas powstania kościuszkowskiego nie jest postacią powszechnie znaną. Wpływ na to może mieć nie tylko fakt, że Wawrzecki objął dowództwo siłami zrywu na miesiąc przed jego upadkiem, ale też jego niejednoznaczna postawa w późniejszym okresie życia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Tadeusz Kościuszko Powstanie Kościuszkowskie

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Paweł Maślona Jacek Braciak Bartosz Bielenia Agnieszka Grochowska Andrzej Seweryn film Kos Monika Zając kos Dwójka FILM kino film polski KULTURA