Tydzień Kina Hiszpańskiego. Spotkanie z filmem z Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 16:39
Tydzień Kina Hiszpańskiego to święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. W programie znalazło się 13 produkcji - od kameralnych zwycięzców festiwali po kasowe przeboje. 
Kadr z filmu Życie na talerzu. Ten obraz jest filmem otwarcia Tygodnia Kina Hiszpańskiego
Kadr z filmu "Życie na talerzu". Ten obraz jest filmem otwarcia Tygodnia Kina HiszpańskiegoFoto: mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego
  • W siedmiu miastach Polski odbędzie się 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego. 
  • Wydarzenie to jest świętem kina z Półwyspu Iberyjskiego, ale też spotkaniem Polaków i Hiszpanów. 
  • W tym roku zobaczymy 13 starannie wyselekcjonowanych obrazów. 
  • Filmem otwarcia jest "Życie na talerzu", którego akcja rozgrywa się w Bilbao. 
  • Na zamknięcie zaplanowano również film związany ze światem kulinariów, "Cytrynowy chleb z makiem". 
  • W programie nie zabraknie tematów ważnych społecznie i okazji do pośmiania się. 

Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego już 22. raz zapraszają miłośników języka i kultury hiszpańskiej, a także fanów dobrego kina na ucztę pełną hiszpańskich obrazów. W tym roku zaprezentują zarówno kasowe hity, jak i kameralne kino artystyczne. Przekonują, że dzięki różnorodności gatunkowej i tematycznej prezentowanych obrazów każdy widz znajdzie coś dla siebie. W programie festiwalu znalazło się 13 produkcji. Piotr Kobus, współorganizator wydarzenia, zwraca uwagę na wzrost zainteresowania kulturą hiszpańską w Polsce, podkreśla, że jej popularność w naszym kraju rośnie od lat. 

Tydzień Kina Hiszpańskiego - spotkanie Polaków i Hiszpanów

- Ja funkcjonuję w hiszpańskojęzycznym środowisku tutaj w Polsce. Od lat 80., kiedy w ogóle dało się gdziekolwiek wyjechać, Polacy pragnęli wyjeżdżać też do Hiszpanii. Uczyli się języka. Od czasu wejścia Polski do UE oraz społecznych zmian w Hiszpanii bardzo wielu Hiszpanów też decyduje się, żeby zamieszkać w Polsce - szczególnie we Wrocławiu i Warszawie - opowiada. - Na polskich ulicach słyszy się język hiszpański. Spotykam osoby tu pracujące, studentów Erasmusa. W Polsce też drugim najpopularniejszym językiem obcym, którego uczy się młodzież, jest właśnie hiszpański. Moim zdaniem Słowianie i Latynosi mają wiele cech wspólnych, choć nie wszystkie - dodaje. 


Posłuchaj
22:45 czwórka stacja kultura 07.03.2024 kino hisz 10.14.mp3 Na 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego zaprasza Piotr Kobus (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Tydzień Kina Hiszpańskiego to czas, gdy Polacy i Hiszpanie spotykają się w kinie. W tym roku wydarzenie odbywa się jednocześnie w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku w dniach 14-24 marca. Filmami otwarcia i zamknięcia są bardzo smakowite obrazy. - Rzeczywiście te filmy łączy wątek jedzenia, fascynacja kuchnią, ale też ten kulturowy, rodzinny aspekt biesiadowania - to w Hiszpanii centrum rodziny, przyjaźni. Te filmy mówią o relacjach rodzinnych - podkreśla gość Kasi Dydo. 

Kulinarne filmy otwarcia i zamknięcia

Akcja filmu otwarcia "Życie na talerzu" rozgrywa się w Bilbao, mieście, w którym jest chyba najwięcej restauracji z gwiazdkami Michelin na świecie. - Jego hiszpański tytuł to "La Vida Padre", zgrabna gra słów. To film o ojcu prowadzącym największą, najwspanialszą restaurację w Bilbao, który w pewnym momencie znika. Biznes przejmuje syn. Ojciec wraca po 30 latach i zaczynają prowadzić ją wspólnie. Zderzają się nowoczesność i tradycja. To bardzo śmieszna komedia, ale i wzruszająca, mająca głębię i mądrość opowieść. To nie jest trywialne. To film dla widza w każdym wieku - dodaje. 


Kadr z filmu "Życie na talerzu". Ten obraz jest filmem otwarcia Tygodnia Kina Hiszpańskiego fot. mat.pras/Tydzień Kina Hiszpańskiego Kadr z filmu "Życie na talerzu". Ten obraz jest filmem otwarcia Tygodnia Kina Hiszpańskiego fot. mat.pras/Tydzień Kina Hiszpańskiego

Na zamknięcie zaprezentowany zostanie film "Cytrynowy chleb z makiem". - Tu mamy podobny przypadek. Jest rodzina, która od lat prowadzi piekarnię, miejsce niezwykle ważne dla nich i dla okolicznej społeczności. Wyrabiają najlepsze produkty, jakie mogą. Ta rodzina się rozjeżdża, rozpada. Dwie siostry obrały różne drogi życiowe. Z przyczyn losowych są zmuszone wrócić i spotkać się - opowiada Piotr Kobus. 


Kadr z filmu "Cytrynowy chleb z makiem" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego Kadr z filmu "Cytrynowy chleb z makiem" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego

Życiowe rewolucje w kinie

Program Tygodnia Kina Hiszpańskiego nasycony jest komediami, ale nie brakuje też obrazów niezwykle ważnych społecznie, osnutych wokół tematu życiowych rewolucji. 

- Jednym z nich jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami obraz "Miłość i rewolucja". Jego akcja rozgrywa się zaraz po upadku generała Franco, kiedy w Hiszpanii zawitała demokracja. Nagle zmieniło się wszystko, a przede wszystkim społeczeństwo. Nagle z kraju totalnie konserwatywnego, pod prawicową dyktaturą, Hiszpania zaczęła rozkwitać. Nastąpiła zmiana prawa obyczajowego, wcześniej np. homoseksualizm był karany więzieniem - opowiada Piotr Kobus. - Wola ludzi była tak potężna, że zmiany zaczęły następować bardzo szybko. W filmie towarzyszymy bohaterom w Andaluzji, dość konserwatywnym regionie. Widzimy czas, gdy zmienia się prawo i podejście policji do wszelkich mniejszości. 

"Miłość i rewolucja" to obraz zmian społecznych, ale też niezwykła ścieżka dźwiękowa, zaangażowane teksty piosenek - legenda zaangażowanej lirycznej muzyki hiszpańskiej. 


Kadr z filmu "Miłość i rewolucja" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego Kadr z filmu "Miłość i rewolucja" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego

Drugim filmem o muzyce, który możemy zobaczyć podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego, jest "Niebieska gwiazda". Obraz prowadzi nas przez Hiszpanię i Argentynę. - To opowieść o muzyku, który w kraju osiągnął niebywały sukces. Jednak jego życie się zmienia, musi odciąć się od nihilistycznego stylu życia, ale jego piosenki właśnie o tym traktują. On już tego nie czuje, nie należy do tego świata. Wyjeżdża do Argentyny - zdradza gość Czwórki. - Tam musi podjąć decyzję, co dalej. Wpada też w świat fascynującej muzyki prowincji argentyńskiej. 

Czas na śmiech

Ważne tematy społeczne znajdziemy też m.in. w obrazach "Mężczyzna nowoczesny", na którym Hiszpanie w kinach zrywali boki, a w główną rolę wciela się Daniel Pérez. - Tu główny bohater to urzędnik państwowy o bardzo konserwatywnych poglądach, który zostaje skierowany do pomocy, doradztwa w punkcie pomocy dla każdej możliwej mniejszości w Hiszpanii - opowiada Piotr Kobus. - Kolejne filmy to np. "Dobre maniery" czy "Drobna przysługa", które zabierają nas do sedna rodziny, poruszają poważne tematy, ale na komediowo. 


Kadr z filmu "Mężczyzna nowoczesny" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego Kadr z filmu "Mężczyzna nowoczesny" fot. mat.pras./Tydzień Kina Hiszpańskiego

Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 14-24 marca w siedmiu polskich miastach. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Kobus (współorganizator Tygodnia Kina Hiszpańskiego)

Data emisji: 07.03.2023

Godzina emisji: 10.14

pj/wmkor

Czytaj także

Zapomniane reżyserki. Kobiety w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 19:00
"Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina" to cykl spotkań w warszawskim Domu Spotkań  Historią. Jego pomysłodawczynią jest Katarzyna Trzaska, która zdecydowała się przypomnieć kobiety w historii polskiego kina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
rozwiń zwiń