Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 17:00
Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 7 bm. Jest to pierwsza na świecie ekspozycja, która zaprezentuje historię twórczości Arkadiusza Weremczuka.
"Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 7 bm. Jest to pierwsza na świecie ekspozycja, która zaprezentuje historię twórczości Arkadiusza Weremczuka. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
  • Arkadius jest jednym najwybitniejszych polskich projektantów mody.
  • W jego kreacjach pokazywali się m.in. Christina Aguilera, Cate Blanchett, Brad Pitt, Kora i Kayah.
  • Dziś Arkadiusz Weremczuk mieszka w Brazylii i nie zajmuje się modą.
  • Wystawa "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" to pierwsza na świecie ekspozycja, która prezentuje projekty artysty.
  • Można ją oglądać w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Arkadius wkracza na wybieg

- Arkadius pojawił się na przełomie wieków, chwilę po tym, kiedy do świata mody wkroczyli Alexander McQueen i John Galliano, czyli projektanci, którzy za pomocą mody zaczęli opowiadać o kulturze. Odwrócili nieco uwagę od formy, albo też dodali do niej bardzo bogatą opowieść angażującą sztukę w różnych jej przejawach - opowiada kurator wystawy. - W momencie, kiedy rozpoczynali karierę, ikonografia mody stała się szalenie bogata. Kontynuatorem tej tendencji jest z pewnością Charles Jeffrey Loverboy, a to, co łączy go z Arkadiusem, to odwaga w opowiadaniu o rzeczach, od których moda próbuje odciągnąć uwagę, czyli o śmierci, smutku, depresji i przemijaniu. 

Obaj projektanci ukończyli też prestiżową St Martins School w Londynie - jedną z najlepszych szkół mody na świecie. - To miejsce, które do dziś słynie z odwagi i z przekonania, że myśl twórcza jest ważniejsza niż komercyjna strona mody - dodaje gość Czwórki. 

Posłuchaj
20:52 CZWÓRKA Stacja Kultura - arkadius 12.06.2024.mp3 O wystawie "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" opowiada kurator Marcin Różyc (Stacja Kultura/Czwórka)

Projektant gwiazd

- Po ukończeniu szkoły Arkadius pozostał w Londynie, ale zaprojektowane przez niego ubrania trafiły do Polski. Nosiły je m.in. Kayah i Kora, u której artysta mieszkał, kiedy przyjeżdżał do kraju. - Polska nigdy nie była jego domem, bywał tu jako gość. Ale faktem jest, że jego firma w pewnym momencie miała u nas główną siedzibę - opowiada Marcin Różyc.

Kolekcje Arkadiusa pokazywane były w Nowym Jorku i Szanghaju, a w jego kreacjach pokazywali się Christina Aguilera, Janet Jackson, Cate Blanchett, Brad Pitt czy Justin Timberlake. Należał do kosmopolitycznych londyńskich awangardzistów, ale w jego modzie wybrzmiewała polska kultura szlachecka, ludowa, a także marzenia twórców Młodej Polski.


Arkadiusz Weremczuk - Arkadius - to jeden z najwybitniejszych polskich projektantów mody. Arkadiusz Weremczuk - Arkadius - to jeden z najwybitniejszych polskich projektantów mody.

Arkadia Arkadiusa: sacrum, profanum i wielkie namiętności

Projektant zderzał i łączył sacrum z profanum. Jego muzami była zarówno Matka Boska, jak i pracownica seksualna. Sięgał do źródeł wiary i religii, czyli do miłości, i za jej pomocą głosił pacyfistyczne idee i antydyskryminacyjne postulaty. Otwarcie opowiadał o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach.

- Początek XXI wieku to wzmocnienie rasizmu w modzie. W tym okresie zaczęły znikać z wybiegów osoby niebiałe i otwarcie queerowe oraz transpłciowe. Tymczasem Arkadius zapraszał je do swoich pokazów. I w tym kontekście jego moda jest wyjątkowo aktualna - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Jego kolekcje, komunikaty były bezkompromisowe, Mówił to, co myślał, i nie próbował tego szczególnie kapitalizować.

Co dziś robi Arkadiusz Weremczuk?

Dziś Arkadiusz Weremczuk mieszka w Brazylii i nie zajmuje się modą. - Wystawa "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" to był ostatni moment, żeby uratować jego dziedzictwo - podkreśla Marcin Różyc. Wystawa będzie czynna do 27 lipca 2025 roku. Można ją oglądać w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Różyc (kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 10.15

wmkor

Czytaj także

Historia twarzy - od renesansu do sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 15:30
Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Na to pytanie próbują odpowiedzieć Małgorzata Micuła i Iwona D. Bigos, autorki wystawy "Twarzą w twarz" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"UpComing". Wystawa prac absolwentek i absolwentów ASP w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 15:30
Tradycyjnie na koniec roku akademickiego warszawska Akademia sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "UpComing. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie". To okazja, żeby sprawdzić co interesuje dziś młode twórczynie i twórców, i w jakiej kondycji jest polska sztuka.
rozwiń zwiń