Polskie Radio
Section05

wystawa

Znana i nieznana Pawlikowska-Jasnorzewska na wystawie w Łazienkach Królewskich

Poetka, dramatopisarka i malarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była wszechstronnie uzdolniona. Poświęcona jej wystawa, zatytułowana "Lilka", przybliża sylwetkę artystki, bazując głównie na fotografii, cytatach, wspomnieniach oraz fragmentach analiz jej twórczości. Te zostały przygotowane i wybrane przez autorów biografii i opracowań dotyczących poetki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KULTURA Łazienki Królewskie muzeum Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Environment, czyli w centrum dzieła. Wystawa "Przestrzenie" w warszawskiej Zachęcie

Zanim świat zachwycił się immersyjnymi instalacjami, artyści lat 60. i 70. już eksperymentowali z przestrzenią, światłem i dźwiękiem, tworząc pełnoformatowe dzieła, w których widz stawał się uczestnikiem. Wystawa "Przestrzenie" w warszawskiej Zachęcie przypomina pionierskie realizacje klasyków polskiej sztuki współczesnej – od ikonicznego "Studium przestrzeni" Fangora i Zamecznika po odtworzenia z legendarnej Galerii Współczesnej. To opowieść o narodzinach environmentu – zjawiska, które wciąż robi wrażenie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Wojciech Fangor Zachęta KULTURA

Polskie Radio 24 Historia i tajemnice Łazienek Królewskich na nowej wystawie

Wystawa "Życie królewskiego ogrodu" przybliża fascynujące dzieje ogrodów Łazienek Królewskich. To barwna opowieść o ich nieznanej dotąd historii, społecznej i kulturowej roli, codziennym życiu mieszkańców i pracowników. W audycji "Ogrody sztuki" o wystawie opowiadają: Izabela Kopania (kuratorka wystawy), Anna Szary (dział wystaw MŁK), Ewa Paszkiewicz (scenograf wystawy).
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Łazienki Królewskie

Polskie Radio 24 Historia polskiej diaspory. "W Wielkiej Brytanii budowała się alternatywna Polska"

"Tu i tam" - "Here and There" to tytuł wystawy, która w ramach UK/Poland Season można zobaczyć w Łodzi do 31 lipca. - Chodzi o różne miejsca i osoby. Niezliczoną ilość wydarzeń historycznych, które doprowadziły do tego, że obecnie Polacy są jedną z największych grup migrantów w Wielkiej Brytanii - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy Marta Szymańska. Gościną była też Ewa Ayton z British Council, koordynatorka projektu UK/POL.
Zobacz więcej na temat:  Łódź zdjęcia Wielka Brytania

Sonics & Scenics. Festiwal sztuki dźwięku i filmów artystycznych w MSN Warszawa

Od 26 czerwca do 21 września Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na niezwykły festiwal Sonics & Scenics, czyli eksperymentalne spotkanie świata sztuki dźwięku i kina artystycznego, realizowane we współpracy z londyńskim The Wapping Project i wspierane przez British Council w ramach UK/Poland Season 2025. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MSN Muzeum Sztuki Nowoczesnej KULTURA

Polskie Radio 24 Kobiece atelier - walka o przestrzeń i prawo do tworzenia

Na przełomie XIX i XX wieku dla wielu artystek posiadanie własnego atelier było marzeniem - symbolem niezależności, wolności twórczej i przynależności do świata sztuki zdominowanego przez mężczyzn. Karolina Dzimira-Zarzycka opowiada w Polskim Radiu 24 o artystkach, które nie tylko tworzyły, ale też toczyły codzienną walkę o własną przestrzeń i uznanie. Pracownia stawała się dla nich schronieniem, miejscem pracy, domem - a czasem legendą, jak w przypadku Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska malarstwo

W Muzeum Warszawy rusza wystawa "Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955”

Wystawa "Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955" w Muzeum Warszawy poświęcona jest V Światowemu Festiwalowi Młodzieży i Studentów o Wolność i Pokój. Trwający 15 dni festiwal stał się najbardziej spektakularnym wydarzeniem tamtego czasu, doświadczeniem pokoleniowym dla wielu osób wkraczających w dorosłość po drugiej wojnie światowej, w realiach Polski Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Muzeum Warszawy KULTURA muzeum

Drzwi otwarte na sztukę. Warszawska ASP zaprasza do pracowni

Każdego roku na zakończenie roku akademickiego najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – otwiera swoje pracownie dla publiczności. To rzadka okazja, by wejść tam, gdzie na co dzień dostęp mają tylko studenci i wykładowcy. W ramach akcji "Akademia Otwarta" można nie tylko przyjrzeć się efektom rocznej pracy młodych artystów i artystek, lecz także zobaczyć, czym dziś żyje sztuka w murach dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP – od klasycznego malarstwa po nowe media i konserwację zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Akademia Sztuk Pięknych Marcin Pesta SZTUKA Dwójka KULTURA wzornictwo architektura