Sztuczna inteligencja w kinie. Jak zmienia się branża filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 17:30
Matt Subieta i Marek Mardosewicz rozwijają swoje projekty filmowe: animowane, fabularne i dokumentalne z potężnym wsparciem sztucznej inteligencji. - Następuje demokratyzacja kinematografii i narracji wizualnej. To może przerażać, ale też jest fascynujące - przekonują. 
Matt Subieta i Marek Mardosewicz.
Matt Subieta i Marek Mardosewicz.Foto: mat. prasowe
  • Sztuczna inteligencja jest już obecna w branży filmowej.
  • Wykorzystuje się ją w animacji i do efektów specjalnych. 
  • Niewykluczone, że wkrótce będzie tworzyć własne produkcje - np. tiktokowe seriale. 
  • To może mieć wpływ na "kurczeniem" się miejsc pracy - przekonuje Matt Subieta.
  • Dzięki sztucznej inteligencji filmy robi się szybciej i taniej - dodaje Marek Mardosewicz.

AI w filmie: animowane shorty i tiktokowe seriale

- Kinematografia może istnieć bez AI, ale pojawi się rynek silnie wspomagany przez sztuczną inteligencję. Rynek krótkich form robionych w różnych technikach animowanych, tiktokowych seriali, ale też produkcji, które trafią do emisji telewizyjnej - tłumaczy Matt Subieta. Myśle, że wkrótce nastąpi eksplozja takich produkcji, ponieważ bardzo łatwo, bardzo szybko i bardzo tanio można je robić. I to juz teraz.

- Wierzę, że film aktorski zostanie, tak jak i zostaną seriale telewizyjne. Ale ten rynek będzie się rozrastał i zobaczymy jak się zachowa nowe pokolenie, które na takich produkcjach będzie dorastać - dodaje. - Myślę też, że sztuczna inteligencja zmieni liczbę osób pracujących przy filmach do 10-20 proc. Z resztą to "kurczenie" miejsc pracy już się odbywa.

Kim są Matt Subieta i Marek Mardosewicz?

Matt Subieta uczył się w filmu Australii oraz w prestiżowej Szkole Wajdy. Był dyrektorem kreatywnym nowojorskiego oddziału Platige Image i twórcą ponad stu filmów dla wystawy stałej muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie rozwija projekty filmowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i przygotowuje fabularny debiut pełnometrażowy.

Posłuchaj
31:35 CZWÓRKA Stacja Kultura - ai 13.06.2024.mp3 Sztuczna inteligencja w świecie filmu - co się zmieni? (Stacja Kultura/Czwórka)

Marek Mardosewicz jest scenarzystą, scenopisarzem i artystą sztuk wizualnych. Od 2023 tworzy studio animacji AI - blnk studio, jest także członkiem Komisji AI działającej w ramach Gildii Scenarzystów Polskich.  

blnk - outlaws (Official A.I. generated music video) I blnk studio

Demokratyzacja narracji wizualnej

- Ostatnio w moim studiu zrobiliśmy próbną animację, już tylko przy pomocy sztucznej inteligencji. Jedynie scenariusz, muzyka i montaż były dziełem człowieka - opowiada Mardosewicz. - Jeśli od początku do końca robiliby to ludzie, proces trwałby dłużej i był droższy. Sztuczna inteligencja mnie - jako osobie, która nie ma umiejętności reżyserskich i operatorskich - pozwala tak długo się uczyć, aż swoją wizję wprowadzę w życie. W ten sposób następuje demokratyzacja kinematografii i narracji wizualnej. 

Zobacz także:

Czy sztuczna inteligencja zabierze pracę filmowcom?

- To nie jest tak, że zachłysnęliśmy się nową technologią i uważamy, że jest super, że tak się dzieje. Osobiście uważam, że to wielkie niebezpieczeństwo i być może wielka tragedia dla wielu osób, które pracują w tej branży. Zastanawiam się także nad etyką sztucznej inteligencji, prawami autorskimi i na tym, jak tego uczyć młodych ludzi. Bo ta transformacja już się dzieje, że ludzie nie dostają albo tracą pracę. I to z jednej strony jest przerażające, a z drugiej świat AI jest fascynujący - przyznaje Matt Subieta.   

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Matt Subieta i Marek Mardosewicz (twórcy filmowi)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Karol Chwierut. Polski filmowiec o amerykańskim debiucie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 19:20
- Jeśli chce się zostać dobrym filmowcem, trzeba kręcić filmy. Tu nie ma innej drogi. I nie można bać się porażek. One się zdarzają i są cennym doświadczeniem - mówi Karol Chwierut, twórca filmu "Prawda24". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
rozwiń zwiń