"Dziedziniec Kultury 2024 będzie takim muzycznym studiem reportażu"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 19:18
"…Bliżej" to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury - cyklu warszawskich wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą. Artyści muzyczni przeprowadzą nas przez świat reportażu, bo patronem 2024 roku i Dziedzińca Kultury jest Melchior Wańkowicz, ojciec polskiej szkoły reportażu. 
Publiczność podczas koncertu zespołu Maja Laura Septet na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie w 2023 roku
Publiczność podczas koncertu zespołu Maja Laura Septet na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie w 2023 rokuFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Dziedziniec Kultury to coroczny cykl wakacyjnych wydarzeń muzycznych. W tym roku rozpoczyna się 5 lipca. 
  • Jego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. 
  • Hasłem przewodnim wydarzenia jest "...Bliżej" i postać Melchiora Wańkowicza, ojca polskiego reportażu. 
  • Na scenie wystąpią m.in. Artur Dudkiewicz, L.U.C., Anita Lipnicka, OSTR, Łona x Konieczny x Krupa, Masecki Trio. 

Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca Kultury jest twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024. Wańkowicz to jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej, w intrygujący sposób opowiadał o przeszłości, świecie mu współczesnym, ludziach, miejscach i wydarzeniach. W nawiązaniu do 50. rocznicy śmierci pisarza Dziedziniec zamieni się w nieformalne studio reportażu - tropiąc muzyczne ścieżki będziemy odkrywać różnorodność i złożoność naszej współczesności. 

"...Bliżej", reportaż i Melchior Wańkowicz

- Dziedziniec Kultury to cykl letnich koncertów, które organizuje Narodowe Centrum Kultury od 2018 roku. By stworzyć nasz program potrzebujemy klucza, by wybrać rozsądnie - mówi Marcin Kuropatwa, dyrektor artystyczny wydarzenia. - Naszym kluczem jest hasło wyjściowe. W tym roku to "...Bliżej". Może brzmi dość enigmatycznie, ale gdy je zestawimy z postacią Melchiora Wańkowicza to wyda się ono bardziej czytelne. Jeśli skojarzymy je ze sloganem reklamowym "Lotem bliżej" to już jesteśmy w domu. Autorem tego hasła jest Melchior Wańkowicz - wyjaśnia. 


Posłuchaj
23:08 czwórka stacja kultura 25.06.2024 dziedziniec 10.11.mp3 Na wydarzenia Dziedzińca Kultury zaprasza Marcin Kuropatwa (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Istotną częścią tegorocznego Dziedzińca Kultury jest słowo. Gość Czwórki zdradza, że tegoroczny program jest tak skonstruowany, by przedstawić różne barwy reportażu, opowiadania o naszej rzeczywistości, przeszłości, różne spojrzenia grup społecznych. - Tegoroczny Dziedziniec będzie takim muzycznym studiem reportażu, pod patronatem ojca tej szkoły reportażu Melchiora Wańkowicza - mówi. - Chcemy przybliżyć twórczość artystów, którzy w dość niesztampowy sposób opowiadają o nas, o naszej codzienności, zwykłości i niezwykłości. Słowo będzie tu kluczem, ale nie zabraknie też koncertów stricte muzycznych, z mocnym przesłaniem duchowym. 

2 sierpnia na scenie wraz z zespołem pojawi się Artur Dudkiewicz, pianista jazzowy. - Zaprezentujemy program specjalny, bardzo osobisty, poświęcony geniuszowi saksofonu Tomaszowi Szukalskiemu - zdradza muzyk. - To saksofonista, z którym grałem 25 lat. Będzie towarzyszył mi zespół, który przez 12 lat grał z nami. Tomasz był wyjątkowym artystą. Dzięki temu koncertowi będziemy bliżej Tomasza. Przypomną o nim też archiwalne zdjęcia, które znaleźliśmy w jego domu. to zdjęcia z historii polskiego jazzu. 

Melchior Wańkowicz - ojciec reportażu

Dziś postać Melchiora Wańkowicza i jego twórczość nie są powszechnie znane. - Może ktoś skojarzy go z Monte Cassino. Jednak reportaż kojarzymy głownie z Kapuścińskim, ale to nie od niego zaczęła się polska szkoła reportażu. Ten styl zapoczątkował Melchior Wańkowicz - podkreśla Marcin Kuropatwa. - Wańkowicz był nie tylko prozaikiem, reportażystą, ale też protoplastą copywritera - wymyślił kilka znaczących haseł reklamowych np. "Cukier krzepi!"

Gość Weroniki Puszkar wyraża nadzieję, że Dziedziniec przybliży postać Wańkowicza, ale też zaprezentuje różne rodzaje reportażu. Łona x Konieczny x Krupa i projekt "Taxi" to reportaż środowiskowy, reportaż historyczny to Anita Lipnicka z przekrojowym koncertem swojej twórczości, będzie też reportaż podróżniczy, 

- Dziedziniec rozpoczyna się 5 lipca w piątek o 20.00. Wystąpi L.U.C. ze swoją orkiestrą Rebel Babel - zaprasza dyrektor artystyczny wydarzenia. Kolejne tygodnie to m.in. OSTR, Dominik Strycharski z repertuarem Andrzeja Korzyńskiego, Kuba Więcek i jego projekt hoshi, Masecki Trio

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Marcin Kuropatwa (kierownik artystyczny Dziedzińca Kultury), Artur Dudkiewicz (pianista jazzowy)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 10.11

pj

Czytaj także

Prawa autorskie w praktyce. Czy możemy nagrywać artystów podczas koncertów?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 16:02
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu m.in. zwrócenie uwagi na kwestię ochrony własności intelektualnej. Czym są prawa autorskie i w jaki sposób regulują kwestie rejestrowania koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, w których bierzemy udział?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chorzy z dwoma tornistrami". Małgorzata Imielska o filmie "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 14:50
- Osoby w kryzysie psychicznym noszą dwa tornistry. Jeden to choroba, drugi to lęk przed tym że ktoś to odkryje - mówi Małgorzata Imielska, reżyserka dokumentu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć". Film bierze udział w Konkursie Polskim na 21. odsłonie festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń