Panda i nieszczęśliwa kobieta, czyli kinowe premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 13:30
Od 27 maja na wielkim ekranie będzie można zobaczyć m. in. "Kung Fu Pandę 2", "Szaloną miłość - Yves Saint Laurenta" i kontrowersyjną "Melancholię".
Audio

"Kung Fu Panda 2"

– Wychodząc z pierwszej części "Kung Fu Pandy" już pięć minut po zakończeniu seansu nie pamiętałem nic z tego filmu. Z dwójką było zupełnie inaczej – podkreśla Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. – To jest film dużo lepszy. Ma w sobie dużo więcej poczucia humoru, często bardzo absurdalnego. Zachwyca świetnym dubbingiem i scenami walk – wylicza gość "Stacji Kultura".

Jak tłumaczy krytyk filmowy, tym razem duży miś panda musi zmierzyć się z ptaszyskiem, które wymyśliło proch - tą bronią chce podbić Chiny i zniszczyć kung fu. Aby wygrać starcie z wrogiem, główny bohater - Po, musi odnaleźć w sobie równowagę, a także spojrzeć wstecz i odkryć tajemnice swojego pochodzenia.

Zdaniem Łukasza Muszyńskiego, tak powinny wyglądać wszystkie duże animowane produkcje. – Powinny być dowcipne, wzruszająca, pełne wigoru, emocjonujące, tak jak właśnie "Kung Fu Panda 2".

Zdaniem krytyka ten film zasługuje na dziewięć punktów w dziesięciostopniowej skali.

Zobacz trailer filmu:


"Szalona miłość - Yves Saint Laurent"
Jak podkreśla Łukasz Muszyński, nie jest to tylko film dla fanów pięknych ubrań. – To przede wszystkim dokument pokazujący życie znanego projektanta Yves Saint Laurenta, a dopiero na drugim miejscu reżyser skupia się na przedstawieniu świata mody – wyjaśnia.

Krytyk tłumaczy, że film ukazuje historię Laurenta i Pierre’a Bergégo, dwóch mężczyzn, którzy okazali się dla siebie stworzeni. – Spotkali się w latach pięćdziesiątych i od tego czasu wzajemnie się wspierali, przeżywali razem wzloty i upadki, pomagali sobie w pracy – mówi.

– Z filmu wyłania się obraz człowieka, który był zamknięty w sobie. Osobiście był bardzo nieśmiały, z kolei jego kolekcje zawsze przełamywały tabu, zaskakiwały, przekraczały granice – zauważa.

Narratorem tego dokumentu jest Pierre Bergé. To on opowiada o jaśniejszych i ciemniejszych stronach charakteru dyktatora mody.

Zdaniem krytyka ten film zasługuje na osiem punktów w dziesięciostopniowej skali.

Zobacz trailer filmu:


"Melancholia"

To najnowsza produkcja Larsa von Triera. Tym razem reżyser "Antychrysta" i "Przełamując fale" pokusił się o stworzenie psychologicznego film opowiadającego o końcu świata.

Zdaniem krytyka, koniec świata w tym filmie jest metaforą bezsensu życia. – Jak wiadomo Lars von Trier lubi męczyć swoje bohaterki i w "Melancholii" bardzo je męczy – mówi.

W rolach głównych można zobaczyć m. in. Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexandra Skarsgårda i Kiefera Sutherlanda. Zdaniem krytyka dla pierwszej z wymienionych aktorek może być to rola godna Oscara.

Jak podkreśla Łukasz Muszyński, film zebrał na festiwalu w Cannes bardzo dobre recenzje, lecz wypowiedzi reżysera podczas niesławnej konferencji prasowej mogą zaszkodzić produkcji.

Zobacz trailer filmu:


Więcej na temat premier kinowych usłyszysz w audycji "Stacja Kultura" (dźwięk w ramce po prawej stronie artykułu).
ap

Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piraci w kinie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 16:00
Będzie z czego wybierać. Na wielkim ekranie pojawią się m. in. zupełnie nowi "Piraci z Karaibów", z nieśmiertelnym Johnym Deppem w roli głównej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erotyczny dramat z Marcinem Dorocińskim

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 12:19
Bohaterka filmu "Kobieta, która pragnęła mężczyzny" byłaby szczęśliwą kobietą sukcesu, gdyby nie pewien tajemniczy mężczyzna, obsesyjnie pojawiający się w jej snach.
rozwiń zwiń