Pola Negri jako "Mania" na europejskim tournee

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 13:33
Do tej pory zrekonstruowany niemy film z 1918 roku mogli zobaczyć widzowie w Warszawie i Paryżu. Wkrótce obraz z Polą Negri w roli głównej pojawi się w Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie.
Audio

Przez długie lata film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" uznawany był za zaginiony. – Traf chciał, że w 2006 roku szczęśliwie się odnalazł, bo mogliśmy stracić go bezpowrotnie – zwraca uwagę Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej. Był już to bowiem prawie ostatni moment, by zrekonstruować obraz.

Jak tłumaczy gość "Stacji Kultura", taśma nitro, na której zapisany jest niemy film, może "przeżyć" tylko sto lat. Skoro film powstał w 1918 roku, łatwo się domyśleć, za chwilę jej żywot dobiegłby końca.

Specjalistom z Filmoteki Narodowej prace nad odtworzeniem "Mani" zajęły 7 miesięcy. W żmudnym i czasochłonnym procesie z użyciem najnowszych technologii udział wzięło dwunastu specjalistów.

Obraz "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" promuje nasz kraj w ramach Predydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

W ramach swojej działalności Filmoteka Narodowa pracuje nad zrekonstruowaniem ponad czterdziestu różnych filmów niemych, które ma w swoim posiadaniu. – Mamy zamiar stworzyć ich nowe kopie, które na kolejne sto lat przedłużą im życie – tłumaczy gość Czwórki. Filmoteka planuje udostępnić je szerszemu gronu odbiorców.

Więcej o "Mani" i rekonstrukcji starych filmów dowiesz się słuchając rozmowy Kasi Dydo z Justyną Jabłońską.

ap

Czytaj także

Z Lipna na podbój Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 15:22
Do księgarń trafiła biografia jednej z największych postaci w historii kina, a zarazem kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino – Poli Negri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seksapil dał mu sławę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 08:20
Dziś mija 85. rocznica śmierci pierwszego hollywoodzkiego amanta Rudolfa Valentino. Sławę zapewnił mu film "Szejk" w reżyserii George'a Melforda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 16:00
"Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów" wyświetlono po raz pierwszy i - prawdopodobnie - po raz ostatni w 1918 roku. Po 93 latach film znowu trafił na ekrany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska gwiazda niemego kina znów na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 15:48
Niemy film "Mania" z Polą Negri rozpoczyna tournée po europejskich stolicach.
rozwiń zwiń