Agnieszka Holland: Ta historia to część mojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 16:50
– Mój ojciec był Żydem, jego rodzina zginęła w getcie. Ci, którzy przeżyli, mieli swoje dramatyczne opowieści, które stały się częścią mojej biografii – mówi reżyserka "W ciemności".
Audio
  • Agnieszka Holland: Ta historia to część mojej tożsamości

"W ciemności" Agnieszki Holland to historia Żydów, którzy w czasie wojny ukrywają się przed nazistami we lwowskich kanałach. - Agnieszka Holland długo broniła się przed realizacją tego filmu. Wcześniej zrealizowała dwa filmy o podobnej tematyce – "Europa, Europa" i "Gorzkie żniwa" – opowiada reporterka Czwórki Katarzyna Kornet, która rozmawiała z reżyserką i aktorami grającymi w filmie.

Holland czuła, że spłaciła już dług w stosunku do tego tematu i tej społeczności, przyznała, że wiele kosztuje ją to psychicznie, ponieważ ma osobiste wspomnienia związane z historią Żydów. - To była rzeczywistość, z którą byłam oswojona od dziecka i która była częścią mojej tożsamości – wyjaśnia.

Film wchodzi na ekrany kin dziś i jest polskim kandydatem do Oskara. Reżyserka przyznaje, że po przedpremierowych pokazach za granicą, zebrał świetne recenzje. Widzowie świetnie reagowali na postać Sochy. Fakt, że jest Polakiem był dla nich odkryciem. I postać Wandy Sochy, którą gra Kinga Preiss – to ulubiona postać amerykańskiego dystrybutora – dodaje Agnieszka Holland.

Leopolda Sochę zagrał Robert Więckiewicz, który – by lepiej oddać realia Lwowa z czasów II wojny światowej – musiał nauczyć się lwowskiej gwary ulicznej, bałaka. Na razie myślę o rolach po polsku, więc kiedy Agnieszka powiedziała, że byłoby dobrze poduczyć się bałaku, byłem przerażony. Okazało się to jednak fantastycznym pomysłem i strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu ta postać mogła jeszcze bardziej odkleić się ode mnie – mówi aktor.

– Sceny na powierzchni, w domu Sochów grane były w Lipsku, w starych domach, ruderach. Temperatura też nie była komfortowa, graliśmy przy -20 st. – mówi Kinga Preiss. Podkreśla, że takie warunki pracy sprzyjały lepszemu wejściu w rolę.

Szczegóły pracy na planie poznać można słuchając dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Spotkanie z Agnieszką Holland

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 01:53
"W ciemności" Agnieszki Holland został nominowany do Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Przypominamy rozmowę z reżyserką, która tuż przed polską premierą swojego nowego filmu odwiedziła Dwójkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciemności": jeden z najlepszych polskich filmów

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 08:01
Brawami przyjęła publiczność pokaz najnowszego filmu Agnieszki Holland z czasów II wojny światowej "W ciemności”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: żaden scenarzysta nie wymyśli takiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 11:36
Najnowszy obraz Agnieszki Holland porusza temat trudny. - II wojna światowa, a szczególnie temat zagłady jest bolesny. Żeby w to "wejść", oglądać to, trzeba się otworzyć na bardzo skrajne doświadczenie cierpienia ludzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bosak: to moja najważniejsza rola w karierze

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:28
W czwartek do kin w całej Polsce trafi najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności". Jest to tegoroczny polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń