Jerzy Stuhr: wstydzę się za młodych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 14:43
Powracający do grania po ponad półrocznej przerwie aktor opowiedział w Czwórce o swojej książce "Tak sobie myślę", która stanowi intymny zapis z życia w cieniu choroby nowotworowej.
Audio

Dla wielu czytelników lektura dziennika Jerzego Stuhra będzie sporym zaskoczeniem, gdyż sama choroba została w nim zepchnięta na dalszy plan. Pojawiają się za to liczne zapiski dotyczące sztuki, polityki i bieżących wydarzeń sportowych. W rozmowie z Olgą Mickiewicz aktor wyjaśnił, że nie chciał przekraczać pewnych granic.

- Mój zawód jest ekshibicjonistyczny: cały czas musisz się obnażać. W związku z powyższym trzeba sobie postawić wyraźną granicę sfery intymności. Często widzę, że młodzi aktorzy tego nie zrobili i potem wstydzę się za nich w teatrze - opowiadał Stuhr.

Dziennik początkowo powstawał wyłącznie z myślą o najbliższych. W trakcie pisania aktor otrzymał jednak od Wydawnictwa Literackiego propozycję wydania nowej książki. Od tego momentu Jerzy Stuhr bardzo się starał, by świadomość, że tekst zostanie opublikowany, nie zmieniła charakteru jego zapisków.

- Pierwsza połowa została napisana dosyć intymnie i prawdziwie. Potem pomyślałem, że muszę uważać, by mnie ta wydawnicza propozycja nie skłoniła do autoocenzury. Wiedziałem, że muszę utrzymać wcześniejszy ton - wyjaśnił.

Więcej na temat książki, ale też nowej roli Jerzego Stuhra we włoskim filmie kostiumowym, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Jerzy Stuhr KSIĄŻKA

Czytaj także

Znajomi śmieją się, gdy śpiewasz? Nie przejmuj się i ćwicz!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 15:31
Przed najbardziej zdeterminowanymi amatorami śpiewania wciąż jest szansa na wokalną karierę. Nawet największe niedostatki talentu można nadrobić codzienną pracą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileusz Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:45
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z wybitnym aktorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co sobie myśli Jerzy Stuhr? Pamiętnik z choroby

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 15:26
14 czerwca ukaże się książka "Tak sobie myślę...", w której Jerzy Stuhr umieścił swoje przemyślenia i refleksje na temat świata obserwowanego ze szpitalnego łóżka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: wierzę w zwycięstwo biało-czerwonych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 11:36
- Życzę Polakom chwili radości, których tych jedenastu zawodników może im dać - mówi aktor Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń