Jeszcze nigdy w historii filmowcy nie mieli tak łatwo?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 23:00
- Dziś kamera jest w każdej komórce, wystarczy mieć dobry pomysł - mówił w Czwórce, reżyser, Artur Wyrzykowski, który wspólnie z Janem Kwiecińskim opowiadał ile kosztuje zrobienie filmu w Polsce.
Audio
  • Jan Kwieciński i Artur Wyrzykowski o tym jak się robi w filmy w Polsce

Z młodymi filmowcami rozmawialiśmy o tym, skąd się bierze pieniądze na film? Ile kosztuje produkcja filmu? Czy da się zrobić film bez pieniędzy? Jak i skąd można uzyskać dotacje? Czy mając dobry scenariusz i obsadę, a nie mając znanego nazwiska trudno zacząć?

Gośćmi w audycji byli młodzi artyści - reżyserzy: Artur Wyrzykowski (zebrał pieniądze od internautów i zrobił film "Wszystko") oraz Jan Kwieciński (za własne pieniądze zrobił jakiś czas temu film niezależny, a później wygrał w konkursie Grolscha i udało mu się - jest autorem filmu z Hollywoodzką obsadą). W rozmowie artyści zwracali uwagę, że współczesny filmowiec musi być po części marketingowcem i producentem w jednej osobie.

- Dziś reżyser musi mieć dużo cech dobrego biznesmena. Niestety często odbija się to na jakości filmu, bo kołowanie pieniędzy odciąga od twórczej pracy - zwracał uwagę Artur Wyrzykowski. Zdaniem jego współrozmowcy Jana Kwiecińskiego, to proces pozytywny i rozwijający wszechstronność twórcy.

Czy bycie reżyserem w Polsce jest dziś łatwiejsze niż kiedyś? Dowiesz się słuchając nagrania dyskusji w Czwórce.

Czytaj także

Polska światowym centrum wyzysku i niskich płac?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:30
60% studentów płaci za studia, 20% nie ma pracy, 60% pracuje na "umowach śmieciowych". Polska staje się światowym centrum…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsi spokojna, wsi wesoła i z internetem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Kiedyś jak na wsi był telewizor, wszyscy przychodzili oglądać program. Teraz każdy ma satelitę, internet, samochód, a za płotem sąsiada, który... uciekł z miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na jazz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 12:00
Letnie wieczory rozbrzmiewają jazzem - granym na rynkach, w klubach, na licznych wakacyjnych festiwalach. Czy ta faktycznie ta moda powraca? I co odradza się wraz z nią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń