Kino kulinarne może być niesmaczne

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 13:23
"Skrzydełko czy nóżka", "Uczta Babette" czy "Smażone zielone pomidory" to klasyka kulinarnego kina. Są też filmy o jedzeniu, po których wcale nie chce się jeść.
Audio

Od jakiegoś czasu jedzenie stało się bardzo popularne powstają blogi, vlogi, programy kulinarne, to też ma swoje odbicie na dużym ekranie. Coraz częściej i coraz więcej powstaje filmów kulinarnych. Niektórzy mówią o nowym gatunku, tymczasem według ekspertki z Kuchni +, kino kulinarne powstawało zawsze.

- Niektórzy robią filmy stricte kulinarne, chcą zrobić film o jedzeniu i tym się kierują. Parokrotnie udało nam się znaleźć filmy dla nas kulinarne w zupełnie innych sekcjach - Joanna Rathe Kuchnia+. - Czasami ludzie robią film i nie zdają sobie sprawy, że robią film kulinarny - dodaje.

Dziś kino kulinarne zmienia się. Reżyserzy sięgają po historie szefów kuchni, ich biografie, wystarczy wymienić choćby Julie Child. Robią filmy o zjawiskach kulinarnych czy szkołach gotowania. - Film kulinarny powstawał zawsze, tylko nie patrzyliśmy na niego jak na film kulinarny - mówi Joanna Rathe.

Nie wszystkie filmy z tego gatunku nazwiemy filmami "smacznymi". Po niektórych na pewno nie wyjdziemy z kina głodni. Do nich należą np. film o ostatnim posiłku przed wykonaniem kary śmierci, albo "Wielki głód Mao" który dotyka tematyki jedzenia trochę inaczej i nie chce nam się jeść.

Więcej o kinie kulinarnym dowiesz się słuchając załączonego materiału Kamila Jasieńskiego w audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura".

Zapraszamy również do wysłuchania smacznego materiału o faworkach z audycji "4 do 4".

(pj)

Czytaj także

Jak przyrządzić dietetyczne faworki?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 07:00
Faworki, zwane też chrustami i kreplami, są to chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone i posypane cukrem pudrem. Słowem: pyszności!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo smaków wprost z sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 17:30
Przepisów na ulubiony szarlotkę, tradycyjną pomidorową czy ciągle mało popularne szparagi Polacy coraz chętniej szukają w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie (za)mieszanie w studenckich garach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 08:15
Studencka kuchnia nie kojarzy się z wyszukanymi potrawami. Student zazwyczaj bazuje na słoikach od mamy. Okazuje się jednak, że nie każdy.
rozwiń zwiń