Czy Żebrowski, Adamczyk i Szyc obronili Westerplatte?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 16:30
Jak wyglądała obrona Westerplatte i jaką rolę w wydarzeniach z pierwszych dni września 1939 roku odegrał major Sucharski?
Audio
  • Czy Paweł Chochlew odkrył "Tajemnicę Westerplatte"? Posłuchaj rozmowy z reżyserem.

Na te pytania próbuje odpowiedź Paweł Chochlew w debiutanckim filmie "Tajemnica Westerplatte".

Debiutować w polskim kinie filmem o kontrowersjach związanych z wybuchem II wojny światowej to posunięcie ryzykowne. Paweł Chochlew zdecydował się na taki krok i od początku nie miał lekko. Dwa miesiące po rozpoczęciu zdjęć wstrzymano produkcję na kolejne dwa lata. W między czasie z roli majora Sucharskiego zrezygnował Bogusław Linda, a kancelaria premiera odmówiła objęcia patronatu nad "Tajemnicą Westerplatte". W ostatecznej wersji Lindę zastąpił Michał Żebrowski, na ekranie towarzyszą mu m. in. Piotr Adamczyk i Borys Szyc. Uroczysta premiera filmu odbyła się 12 lutego w Warszawie.

 - Pięć lat temu bardzo ważne osobistości ogłosiły, że mój scenariusz szkaluje żołnierzy, że film będzie obrazoburczy i że opluje wszystkie świętości - mówi reżyser "Tajemnicy Westerplatte". - Dziś okazuje się, że ten chór oskarżający mnie o antypolskość nagle ucichł, a przeciwnicy zaczynają chować się pod płaszczykiem rzetelnych ocen i merytorycznych spojrzeń na tę produkcję .

Akcja filmu toczy się podczas pierwszych dni II Wojny Światowej. Tuż po ataku hitlerowców, po polskiej stronie dochodzi do niemalże bratobójczego konfliktu między majorem Sucharskim a kapitanem Dąbrowskim. Ten pierwszy chce poddać się Niemcom, by ocalić życie swoich żołnierzy; drugi, w imię patriotyzmu, jest gotów walczyć do ostatniej kropli krwi. Po premierze film podzielił krytyków na tych, którzy chwalą Chochlewa za bezstronność i umiarkowany patos i tych, którzy go krytykują za siermiężność wykonania: - Jeśli ktoś myślał, że mnie przestraszy to się bardzo mylił, bo ja dalej zamierzam robić filmy - deklaruje Paweł Chochlew . - Teraz zamierzam przez chwilę odpocząć, ale po urlopie od razu zabieram się do pracy, bo uważam, że filmy "ku pokrzepieniu serc", o dzielnych, wspaniałych Polakach są nam teraz bardzo potrzebne.

Paweł
Paweł Chochlew w "Stacji Kultura"

 

Muzykę do "Tajemnicy Westerplatte" skomponował A. P. Kaczmarek, zdjęcia kręcono w Polsce i na Litwie, a w pozostałych rolach występują m. in. Przemysław Cypryański i Mirosław Zbrojewicz. Całą rozmowę z reżyserem, który gościł w "Stacji Kultura", znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu .

kul

Czytaj także

"Greenwood to bardzo elegancki młody człowiek i ciekawy kompozytor"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 13:02
Przygoda Johna Greenwooda z muzyką filmową rozpoczęła się w 2003 roku, gdy artysta stworzył podkład do filmu dokumentalnego "Bodysong". Dziś lider Radiohead ma na koncie m.in. współpracę z Krzysztofem Pendereckim i ścieżkę dźwiękową do filmu "Mistrz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surrealizm w kinie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 10:00
O nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ach ten Quentin!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 06:00
W "Ściądze z Popkultury" przyjrzeliśmy się z bliska niesfornemu dziecku światowego kina. Anegdot związanych z postacią Tarantino jest mnóstwo.
rozwiń zwiń