Anna Serafińska: jazz to fajna muzyka jest

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:15
Na całym świecie 30 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Jazzu. Przed nami druga edycja tego święta, które ma podkreślić znaczenie tego rodzaju muzyki "jako środka edukacji służącej umacnianiu pokoju, jedności, dialogu i współpracy między narodami".
Audio
  • Anna Serafińska zaprasza na Światowy Dzień Jazzu (Stacja Kultura/Czwórka)
Anna Serafińska
Anna SerafińskaFoto: Czwórka

- Święto ma dopiero roczną tradycję, więc mało kto jeszcze o nim wie, ale na pewno warto nagłaśniać to wydarzenie - twierdzi wokalistka jazzowa, Anna Serafińska. - Mam nadzieję, że za kilka lat data na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz ludzi spoza branży, bo branża siłą rzeczy interesuje się takimi sprawami. A jazz jest muzyką, której warto poświęcić chwilę uwagi, bo to gatunek, który musimy zacząć pielęgnować.

Miastem-Gospodarzem tegorocznych uroczystości Światowego Dnia Jazzu będzie Stambuł, a obchody staną się okazją do przypomnienia tureckich tradycji jazzowych, które dotarły tam ze Stanów Zjednoczonych. Na uroczystym koncercie inauguracyjnym wystąpią m.in.  Herbie Hancock, Wayne Shorter, Jimmy Heath, George Duke, Marcus Miller, Diane Reeves.

W Polsce w ramach obchodów Światowego Dnia Jazzu odbędą się konferencja organizowana przez Jazz Jambore Foundation oraz koncerty i festiwale organizowane m.in. w Katowicach, w Krakowie i w Warszawie.

- Zapraszam do Pałacu Szustra, gdzie wystąpię w ekonomicznym składzie, czyli w duecie - śmieje się gość Czwórki. - Do tematu postanowiłam podejść nieco przewrotnie i na koncercie zaśpiewam dużo polskich utworów, po które ostatnio sięgam dość rzadko. Nie zabraknie też kompozycji Jerzego Wasowskiego, w setną rocznicę urodzin współtwórcy "Kabaretu Starszych Panów".

Anna Serafińska jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów - w tym I nagrody oraz Nagrody Publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival. 9 lat temu jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. W dorobku ma cztery solowe płyty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym wokalista jazzowa różni się od popowej i jakie plany na przyszłość ma gość "Stacji Kultura" posłuchaj nagrania dołączonego do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Jazz MUZYKA

Czytaj także

Magdalena Piskorczyk: Czarna muzyka była ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:00
O swoim wielkim talencie i niezwykłym głosie mówi skromnie: "To bierze się z takiej, a nie innej budowy krtani". Ale prawda jest taka, że jazzmanka i laureatka wielu prestiżowych konkursów nad swoim głosem pracowała… sama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakiej muzyki słucha świat?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 18:00
Razem z naszymi reporterami, Dominikiem Olędzkim i Kamilem Jasieńskim sprawdzimy, czego słucha się dziś na różnych kontynentach. Dowiemy się, czy króluje tam muzyka pop, czy może tamtejsze, tradycyjne rytmy. Co jest na światowych listach przebojów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novika i Mr. Lex na żywo w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 13:00
Tak, to nie żart. Novika i Lexus wystąpili na żywo na naszej antenie!
rozwiń zwiń