Sztuka inwestowania w sztukę: co jest najważniejsze?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 19:23
Do księgarń trafił właśnie "Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w sztukę". To trzeci tom wydawanej od 2004 roku książki, która stanowi podpowiedź, gdzie i czyje prace warto kupić. Autorka przewodnika zawitała do studia Czwórki.
Audio
  • Kama Zboralska o "Przewodniku po galeriach sztuki" (Stacja kultura/ Czwórka)
Jeden z obrazów Jerzego Nowosielskiego. Na kupnie obrazów malarza kolekcjonerzy mogli zarobić setki tysięcy
Jeden z obrazów Jerzego Nowosielskiego. Na kupnie obrazów malarza kolekcjonerzy mogli zarobić setki tysięcyFoto: fot. mat. policji

- Nie da się zagwarantować, że zarobimy na konkretnym obrazie. Najważniejsze w tego typu inwestycjach jest to, by on nam się podobał, bo przede wszystkim obcujemy ze sztuką. Dopiero czas weryfikuje czy prace danego autora zaczną zarabiać – tłumaczy w Czwórce Kama Zboralska.
"Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę", to trzeci tom autorstwa zajmującej się tematyką sztuki dziennikarki Kamy Zboralskiej. Książka prezentuje ponad 70 polskich artystów oraz 37 czołowych galerii sztuki współczesnej, m.in. Starmach Galeria, Raster, Zderzak, Propaganda, Stefan Szydłowski, Bochenska Gallery, Artemis, LETO, Kolonie, Jan Fejkiel Gallery itd.
Wśród opisanych artystów są klasycy współczesności m.in. Jerzy Nowosielski, Henryk Stażewski, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski oraz młodzi artyści, którzy odnoszą już pierwsze sukcesy, m.in. Michał Chudzicki, Radek Szlaga, Bartek Materka, Mariusz Tarkawian, Konrad Smoleński.
Książka jest podpowiedzą gdzie i czyje prace warto kupić. Podobnie jak w poprzednich tomach padają przykładowe ceny dzieł omówionych twórców. "Przewodnik po galeriach. Sztuka inwestowania w Sztukę", wszystkie jego części, powstał z myślą o wszystkich, którym sztuka jest bliska. Autorka przy każdej okazji powtarza, że inwestowanie w sztukę jest przede wszystkim inwestowaniem w siebie.

Autorka zauważa, że polski rynek sztuki ciągle raczkuje (szacuje się, że jego wartość stanowi 0,2 proc. wartości światowego), ale widać zwiastuny zmian na lepsze. Świadczą o tym choćby powstające galerie oraz fakt, że niektóre z nich biorą udział w ważnych zachodnich targach. Wzrasta też wartość sprzedanych dzieł.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".

sm

Czytaj także

Sztuka i duże pieniądze. Oto świat marszanda

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 16:50
Domy aukcyjne, licytacje, sztuka przez duże "S" i wielkie sumy - to świat, który znają nieliczni. Jego ważnym elementem są marszandzi, a o ich zawodzie opowiedział gość audycji "Pod Lupą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski wzór w Londynie i tania sztuka w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:40
Są młodzi, zdolni i czeka na nich świat. Polscy projektanci podbijają Londyn, a w Krakowie pokazują, jak robić sztukę bez pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć kulturę w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:00
Czy kultura rzeczywiście wymaga kolosalnych nakładów finansowych? Być może zamiast iść do kina, warto wziąć udział w darmowym, ulicznym święcie sztuki? - Staramy się robić wszystko jak najlepiej za jak najmniej – mówi Mateusz Telega ze Stowarzyszenia 16 Wersów. – Ale narzędzia, niezbędne do tworzenia kultury sporo kosztują. Nie da się tego robić za darmo.
rozwiń zwiń