Sztuka i duże pieniądze. Oto świat marszanda

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 16:50
Domy aukcyjne, licytacje, sztuka przez duże "S" i wielkie sumy - to świat, który znają nieliczni. Jego ważnym elementem są marszandzi, a o ich zawodzie opowiedział gość audycji "Pod Lupą".
Audio

- Marszand zajmuje się głównie kontaktami  z kupującymi. Pozyskane obiekty staramy się zaproponować naszym stałym klientom, których zainteresowania i kolekcje znamy, wiemy czego poszukują. W momencie kiedy u nas się to pojawia, dzwonimy i informujemy daną osobę, że obiekt, którego poszukuje, jest u nas - mówiła Joanna Dziewulska z Domu Aukcyjnego Rempex.

Gość Justyny Dżbik z wykształcenia jest historykiem sztuki. Osobnego kierunku przygotowującego do zawodu marszanda w Polsce nie ma. - Trzeba mieć dużo zainteresowań i przede wszystkim znać się na sztuce - radziła potencjalnym kandydatom Joanna Dziewulska.

Grono klientów domów aukcyjnych w Polsce jest dość hermetyczne. - U nas są to osoby powyżej 35. roku życia. Takie, które ustawiły swoją pozycję społeczną i starają się ją umacniać dzięki własnej kolekcji sztuki. W zależności od tego, co akurat znajduje się w katalogu, czasami pojawiają się też nowe osoby. Od wielu, wielu lat są to jednak głównie ci sami tzw. starzy wyjadacze - przyznał gość Czwórki.

Na polskim rynku nie brakuje aukcji, na których osiągane są sumy sięgające 1,5 mln złotych. - Głównie zbyt znajduje sztuka dawna, czyli sztuka przedwojenna. Dużo gorzej sprzedaje się sztuka współczesna. Większość domów aukcyjnych stara się w związku z tym znaleźć różne ciekawostki i podejścia do tego rodzaju sztuki. Dużo łatwiej bowiem jest sprzedać Kossaka i konika w galopie niż sztukę niefiguratywną - podkreśliła Joanna Dziewulska.

Więcej o zawodzie marszanda i rynku handlu sztuką w Polsce w nagraniu audycji. O tym jak przebiega aukcja dzieł sztuki posłuchaj w materiale reporterskim Martyny Ogonek.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Przybylska zarejestrowana. Będzie dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 19:00
Znana aktorka Anna Przybylska została potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Dołączając do grona dawców, wsparła jednocześnie działania Fundacji DKMS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoicyzm XXI wieku, czyli duchowe projektowanie swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 15:40
Życie stawia przed nami mnóstwo wyzwań – opowiada w Czwórce założyciel pierwszej w Polsce firmy, zajmującej się doradztwem filozoficznym. – Doradca nie poda ci konkretnych rozwiązań problemu, ale zada pytanie, dzięki któremu odkryjesz je sam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naucz się czytać mowę ciała i kontroluj otoczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 15:00
Czytanie sygnałów pozawerbalnych, które podświadomie wysyłają nam rozmówcy to trudna sztuka. Ale można ją opanować, ucząc się przy okazji, jak okiełznać własne ciało i wysyłać otoczeniu tylko te znaki, które chcemy.
rozwiń zwiń