Katarzyna Pawlak: za Chiny ludowe nie stanę się prawdziwą Szanghajką

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 13:10
Należy do elitarnego grona tłumaczy przysięgłych języka chińskiego i prowadzi bloga poświęconego Państwu Środka. Nam Katarzyna Pawlak opowiada dlaczego "za Chiny ludowe" nie przestanie interesować się Chinami.
Audio
  • Katarzyna Pawlak opowiada o książce "Za Chiny ludowe" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Pawlak: za Chiny ludowe nie stanę się prawdziwą Szanghajką
Foto: Glow Images/East News

 - Moja miłość do Chin bywa tak samo cierpka jak uczucie łączące dwoje ludzi - opowiada gość "Stacji Kultura". - Wiem, że obiekt mojego uwielbienia ma jakieś wady, ale darzę go sympatią mimo to.

I właśnie z tej sympatii zrodziła się książka "Za Chiny ludowe", w której Katarzyna Pawlak ukazuje wielość stylów życia i kultur w dzisiejszych Chinach. Robi to nie tylko z perspektywy turystki, ale przede wszystkim mieszkanki dwóch miast: Pekinu i Szanghaju: - Szanghaj w Chinach jest tak samo lubiany jak Warszawa w Polsce. To metropolia pod każdym względem "naj": najbogatsza, najliczniejsza, największa, najlepsza i najbardziej przekonana o swojej wielkości - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo.

"Za Chiny ludowe" to także migawki z chińskiej codzienności i z życia zwykłych ludzi - z prowincji i wielkich miast.

 - Starałam się, żeby ten obraz nie był jednorodny, bo Chiny nie są jednorodne. Są prowincje, które różnią się od siebie, tak jak różnią się europejskie kraje - mówi autorka książki. - Mają własny dialekt, własną kulturę, kuchnię i tradycję. Dlatego zależało mi, żeby moja opowieść przypominała mozaikę.

Całą rozmowę z Katarzyna Pawlak znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.

kul

Czytaj także

Monika Richardson zdradza tajemnice bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:00
Monika Richardson i Lidia Popiel wybrały się w daleką podróż, zapomnianym szlakiem bursztynu. Jak się okazuje, wciąż istnieją ludzie, którzy żyją jantarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kret: ta książka była pisana na kolanie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 11:00
W "Polsce według Kreta", autor prezentuje uroki i ciekawe, nieznane zakątki naszego kraju. Duża część tej książki została napisana podczas podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rowerowego siodełka świat wygląda inaczej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:45
- Rower daje wolność podróżowania - zgodnie twierdzą Agnieszka i Mateusz, którzy w pierwszą rocznicę ślubu wyruszyli w rowerową podróż przez świat.
rozwiń zwiń