"Pewna pani z telewizji", czyli dziennikarstwo od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:49
- Chciałam ważne rzeczy związane z moim zawodem przemycić do tej książki, pokazać, jak wygląda "kuchnia dziennikarska" - mówiła jej autorka, dziennikarka Anna Mentlewicz.
Audio
  • O książce "Pewna pani z telewizji" i kondycji polskiego dziennikarstwa opowiada Anna Mentlewicz (Stacja Kultura/Czwórka)
- Część dziennikarzy to celebryci: bywają, zamiast czytać książki i rozmawiać z inspirującymi ludźmi. Ja wybrałam inną drogę - opowiada o kulisach dziennikarskiego życia Anna Mentlewicz
- Część dziennikarzy to celebryci: "bywają", zamiast czytać książki i rozmawiać z inspirującymi ludźmi. Ja wybrałam inną drogę - opowiada o kulisach dziennikarskiego życia Anna Mentlewicz Foto: Czwórka

Zobacz także
czaszka horror 1200.jpg
Katarzyna Puzyńska: kryminały rodzą się w głowie

Stella Lerska jest dziennikarką telewizyjną i perfekcjonistką - do każdego programu przygotowuje szczegółową listę pytań, z których każde musi popychać rozmowę do przodu. Jak przekonuje Anna Mentlewicz, twórczyni postaci Lerskiej, to filozofia, o której dziś młodzi przedstawiciele tego zawodu zdają się zapominać. - Ja miałam to szczęście, że wchodziłam do tej pracy mając mistrzów. Dziś nie wszyscy mają szansę spotkać osoby, które dałyby im pewną "busolę zawodową" - mówiła w Czwórce. Podkreślała jednak, że w jej książce postacie są całkowicie fikcyjne. - Ludzie słyszą i widzą to, co chcą, więc bałam się, że ktoś może odnaleźć siebie w tej książce. A zupełnie nie o to mi chodziło - tłumaczyła Mentlewicz.

Anna Mentlewicz Gdzieś zatarła się granica pomiędzy dziennikarstwem a PR-em. Z różnych względów musimy robić programy czasem sponsorowane. Nie byłoby w nich nic złego, gdyby sponsorzy nie mieli coraz więcej do powiedzenia o tym, o czym ma być program

Jej bohaterkę poznajemy, gdy rok po śmierci swojego kochanka, spotyka nowego mężczyznę. To wydarzenie - zamiast pchnąć ją w nowy rozdział życia - uruchamia stare wspomnienia. W "Stacji Kultura" Mentlewicz opowiadała o kulisach powstawania tej książki i tłumaczyła, co czeka Lerską w kolejnych częściach opowieści. W programie sprawdziliśmy też, czego o pracy dziennikarza telewizyjnego dowiedzieć się mogą z tej książki młodzi adepci tego zawodu.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość:  Anna Mentlewicz (dziennikarka, autorka książki "Pewna pani z telewizji")

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 10.05

kd/jsz

Czytaj także

Zalajkuj mi życie. "Trenujemy życie w teatrze"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 16:25
- Nasz spektakl to dowód na to, że teatr może mieć wiele wspólnego z rzeczywistością ludzi młodych. Główna bohaterką jest Klaudia - nastolatka, która musi zmierzyć się z typowymi dla jej wieku problemami - mówi reżyserka "Zalajkuj mi życie", Diana Karamon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Fabijański: scenariusze czytam sercem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 14:40
- Nie dzielę ról na ambitne i komercyjne. Przy wyborze ról kieruje się intuicją, a decyduję sercem - opowiada Sebastian Fabijański, aktor, teatralny, filmowy i serialowy, który na planie najnowszej części "Pitbulla" uwolnił demony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Deadline". Opowieść o przeżywaniu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 14:00
- Bohater sztuki w różnych czasach przeżywa swoją śmierć. W pierwszej części akcja dzieje się dziś, w drugiej i w trzeciej części w odległej przyszłości - opowiada reżyser Piotr Borowski.
rozwiń zwiń