Kreatywne umysły od kuchni. Jak pracują twórcy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:50
- Wydawałoby się, że jej żywiołem jest spontaniczność, tymczasem Sylwia Chutnik ma wszystko zaplanowane co do minuty i nigdzie nie rusza się bez kalendarza - opowiada Agata Napiórska, autorka książki "Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami".
Audio
  • Agata Napiórska opowiada o warsztacie pracy znanych Polaków (Stacja Kultura/Czwórka)
Pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik jest jedną z bohaterek książki Agaty Napiórskiej
Pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik jest jedną z bohaterek książki Agaty NapiórskiejFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Agata Napiórska Moja książka w pewnym sensie obala mit artysty, który siedzi na tyłku i czeka na natchnienie. Większość moich rozmówców ma podejście rzemieślnicze do pracy, a zawód artysty traktuje jak każdy inny

Zanim powstała książka "Jak oni pracują?" Agata Napiórska przetłumaczyła "Codzienne rytuały" amerykańskiego reportera Masona Carreya. - Carrey napisał eseje na podstawie rozmów, pamiętników wybitnych umysłów. Ja zdecydowałam się na wywiady z twórcami, którzy sami organizują sobie czas pracy - wspomina rozmówczyni Kasi Dydo.

Na poczatku na liście osób, z którymi chciała porozmawiać, znalazło się 200 nazwisk. Ostatecznie przepytała 60 artystów. - Kiedy tłumaczyłam, na czym polega idea mojej książki, słyszałam: "ale ja nie mam żadnych rytuałów". W trakcie naszych rozmów okazywało się, że to jednak nie do końca jest prawda - mówi Napiórska.


Czytaj także
bob dylan pap 1200.jpg
Jak Filip Łobodziński "ugryzł" Boba Dylana

O jakiej porze najbardziej lubi pracować Mariusz Szczygieł? Dlaczego Łukasz Orbitowski nie znosi weekendów? Kiedy Filip Springer był ostatni raz na wakacjach? O tym m.in. rozmawiamy w audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Napiórska (redaktor naczelna magazynu "Zwykłe życie", autorka książki "Jak oni pracują?. Rozmowy z polskimi twórcami") 

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 10.08

kul/mc

 

 

 

 

Czytaj także

Antologia muzyki retro. Polska elektronika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 09:30
- Muzyka elektroniczna towarzyszyła mi w mojej młodości i na winylach. Brakowało mi podsumowania, które byłoby hołdem dla jej kompozytorów - mówił w Czwórce Marek Horodniczy, redaktor wydanej przez Narodowe Centrum Kultury "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wysokie góry Portugalii". Książka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 14:20
Yann Martel potrafi zaskoczyć czytelnika. Co książka, to nowy interesujący wątek, nietypowy bohater, nagły zwrot w akcji albo... skandal - opowiada Kinga Michalska i poleca kolejną książkę autora "Życia Pi".
rozwiń zwiń