Operacja plastyczna głosu w "Sztukmistrzu z Tczewa"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 11:58
- W mojej książce w sposób łatwy i przyjemny wyjaśniam z pozoru trudne rzeczy - mówi w Czwórce Jakub Porada, dziennikarz telewizyjny, podróżnik, ekspert od mówienia, a także kiedyś aktor scen muzycznych. 
Audio
  • Jakub Porada o sztuce mówienia i pokonywaniu lęku w wyrażaniu siebie (Stacja Kultura/Czwórka)
Jakub Porada w Czwórce
Jakub Porada w Czwórce Foto: Czwórka

Jakub Porada Nawet najlepiej brzmiący głos i najbardziej efektywna praca z aparatem gębowym nie dadzą nic, jeśli nie ma się czego powiedzieć. Jedno z drugim musi współistnieć tak, jak dobra dieta z wysiłkiem fizycznym

- Kiedyś pracowałem w Operetce Śląskiej. Mam jeszcze gdzieś w szafie zakurzony dyplom aktora scen muzycznych - wspomina Jakub Porada. - Dawne czasy, ale bardzo przyjemne i przydatne. Pisząc książkę "Sztukmistrz z Tczewa", zebrałem materiały, które służyły mi także w pracy w teatrze. Emisja głosu, umiejętność mówienia na otwartym gardle... To wszystko pomaga nam mówić lepiej nie tylko w telewizji, lecz także w życiu codziennym - przekonuje zaproszony dziennikarz.

Jak twierdzi Jakub Porada, istotna jest praca z oddechem oraz mówienie na obniżonym głosie. - Gdy mówimy głosem podwyższonym, sprawiamy wrażenie zdenerwowanych - tłumaczy. - Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, żeby mówić różnie: głosem stonowanym albo dynamicznym i zdecydowanym. Moja książka służy zdobyciu wiedzy, aby móc dotrzeć do wyznaczonego sobie celu - dodaje.

Sprawdź też:
okładka fragment książka Cabin Porn 1200x660.jpg
Wyjedź do lasu i zbuduj sobie dom

Z rozmowy dowiecie się też, jakie ćwiczenia aparatu gębowego można wykonywać, jadąc samochodem, na czym polega metoda "na koreczek", dlaczego proponowane przez Jakuba Poradę ćwiczenia warto wykonywać regularnie, w jaki sposób jego książka pomoże nam wygrać casting lub zabłysnąć w towarzystwie oraz dlaczego warto się uśmiechać.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jakub Porada (dziennikarz telewizyjny, podróżnik i autor książki "Sztukmistrz z Tczewa")

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/jp

Czytaj także

Dobre książki dla dzieci. Rozpalają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 12:38
- Od kliku lat z czystym sumieniem mogę mówić, że na rynku książek dla dzieci jest bardzo dobrze - mówi w "Stacji Kultura" Ewa Świerżewska, krytyczka literatury dziecięcej, tłumaczka i redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka poleca: Antonio Tabucchi i "Dla Isabel. Mandala"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:43
- Kluczem do tej powieści jest fakt, że prawda nie istnieje, jest tak subiektywna, jak pamięć kolejnych bohaterów książki - opowiada Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń