Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
Audio
  • Peter Wohlleben o "Sekretnym życiu drzew" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Lukiyanova Natalia frenta/Shutterstock.com

W lesie dzieją się rzeczy zdumiewające - są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które troszczą się o swoich najbliższych oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. O tych wszystkich naukowo udowodnionych, lecz mało znanych aspektach życia leśnych ekosystemów Peter Wohlleben pisze językiem zrozumiałym dla wszystkich czytelników. - Podjąłem się przetłumaczenia tekstów naukowych na zwykły język, a naukowe fakty dopełniają moje własne obserwacje z codziennej pracy w lesie - wyjaśnia przyrodnik. 

Peter Wohlleben Pojedyncze drzewo wie, że nie jest lasem. Musi utrzymać społeczność, choćby nie wiadomo co się działo

Peter Wohlleben przekonuje, że każdy naród na Ziemi łączy z drzewami szczególna więź. - Kontakt z lasem jest nam potrzebny. To nasz naturalny dom i stąd też bierze się ukryta tęsknota za nim - opowiada leśnik, który od dziecka chciał być strażnikiem przyrody. - Wycinanie drzew od zawsze sprawiało mi przykrość. Na początku tłumaczyłem sobie, że tak musi być. Potem jednak wpadłem na pomysł dzierżawienia drzew, aby w ten sposób ratować je przed ścięciem - wspomina Peter Wohlleben.

Skoro las jest społecznością, to jak drzewa komunikują się między sobą? W jaki sposób drzewa potrafią chronić się przed zmianami klimatycznymi? Oraz gdzie Peter Wohlleben prowadzi swoje ekologiczne leśnictwo? Tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 11.06

jsz/bch

Czytaj także

Fotografia sportowa. "Opowiadam historie ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:20
Była biathlonistką, jest fotografem. - Moje zdjęcia to hołd hołd złożony sportowcom za ich wysiłek i ciężką pracę na codziennych treningach - mówi Dominika Cuda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze zdjęcia robi się z wysokości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 19:06
Dziś w drugiej godzinie "Czatu Czwórki" rozmawiamy o lataniu i robieniu zdjęć. Takie właśnie oryginalne hobby ma nasz gość Paweł Lojak-Kozarzewski. Jak zaczęła się jego pasja?
rozwiń zwiń