X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Las - społeczność wspierających się drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 15:00
- To może brzmieć jak science fiction, jednak z badań naukowych dowiedziałem się, że drzewa są bytami społecznymi. Chcą, by ekosystem, w którym żyją, działał jak najsprawniej - podkreśla Peter Wohlleben, leśnik, przyrodnik i autor bestsellerowej książki "Sekretne życie drzew".    
Audio
  • Peter Wohlleben o "Sekretnym życiu drzew" (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Lukiyanova Natalia frenta/Shutterstock.com

W lesie dzieją się rzeczy zdumiewające - są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które troszczą się o swoich najbliższych oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. O tych wszystkich naukowo udowodnionych, lecz mało znanych aspektach życia leśnych ekosystemów Peter Wohlleben pisze językiem zrozumiałym dla wszystkich czytelników. - Podjąłem się przetłumaczenia tekstów naukowych na zwykły język, a naukowe fakty dopełniają moje własne obserwacje z codziennej pracy w lesie - wyjaśnia przyrodnik. 

Peter Wohlleben Pojedyncze drzewo wie, że nie jest lasem. Musi utrzymać społeczność, choćby nie wiadomo co się działo

Peter Wohlleben przekonuje, że każdy naród na Ziemi łączy z drzewami szczególna więź. - Kontakt z lasem jest nam potrzebny. To nasz naturalny dom i stąd też bierze się ukryta tęsknota za nim - opowiada leśnik, który od dziecka chciał być strażnikiem przyrody. - Wycinanie drzew od zawsze sprawiało mi przykrość. Na początku tłumaczyłem sobie, że tak musi być. Potem jednak wpadłem na pomysł dzierżawienia drzew, aby w ten sposób ratować je przed ścięciem - wspomina Peter Wohlleben.

Skoro las jest społecznością, to jak drzewa komunikują się między sobą? W jaki sposób drzewa potrafią chronić się przed zmianami klimatycznymi? Oraz gdzie Peter Wohlleben prowadzi swoje ekologiczne leśnictwo? Tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 11.06

jsz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografia sportowa. "Opowiadam historie ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:20
Była biathlonistką, jest fotografem. - Moje zdjęcia to hołd hołd złożony sportowcom za ich wysiłek i ciężką pracę na codziennych treningach - mówi Dominika Cuda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejsze zdjęcia robi się z wysokości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 19:06
Dziś w drugiej godzinie "Czatu Czwórki" rozmawiamy o lataniu i robieniu zdjęć. Takie właśnie oryginalne hobby ma nasz gość Paweł Lojak-Kozarzewski. Jak zaczęła się jego pasja?
rozwiń zwiń