Paweł Adamiec. Surrealizm w świecie natury

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:52
- Jako dziecko kolekcjonowałem rośliny. Szuszyłem zioła i starałem się tworzyć krzyżówki własnych gatunków. Od dawna natura jest motywem przewodnim tego, co robię - opowiadał Paweł "Totoro" Adamiec - fotograf, projektant, architekt krajobrazu, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Lubelskiej Szkoły Fotografii. 
Audio
  • Paweł "Totoro" Adamiec o łączeniu elementów natury ze światem baśni (Stacja Kultura/Czwórka)
W swoich pracach Paweł Totoro Adamiec łączy elementy natury ze światem baśni
W swoich pracach Paweł "Totoro" Adamiec łączy elementy natury ze światem baśni Foto: mat. pras./http://paweladamiec.pl/

Na potrzeby sesji zdjęciowych samodzielnie wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie. Artysta opowiada, że jego prace bazują na elementach surrealizmu. - W dużej mierze nawiazują do motywów znanych z bajek, teatru i cyrku. Często są to elementy odrealnione - wyjaśniał w rozmowie z Olą Opalą.

W jego twórczości mało jest portretów "typowych". Zaledwie niewielka część faktycznie odwzorowuje rzeczywistość. O swoich pracach mówi, że są to obrazy z pogranicza sci-fi i fantasy, w których przeplatają się elementy natury. - Natura pojawia się w elementach kostiumów - nakryciach głowy stworzonych z roślin, czy korzeniach służących jako naramienniki - opowiadał. 

W jaki sposób przyroda towarzyszy jego twórczości i któremu ze swoich dzieł artysta poświęcił aż 60 godzin pracy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 11.16

Czytaj także

Dzika przyroda na zdjęciach? "Przyciąga dziki tłum"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 12:50
Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokazuje zdjęcia nagrodzone w prestiżowym konkursie "Fotografia Dzikiej Przyrody 2016" przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - To najważniejsze wyróżnienie w tej branży - przekonuje Agata Smalcerz, dyrektor galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światłoczuli" - wystawa Weroniki Kosińskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:31
Wystawa artystki przedstawia dziewięciu artystów w niezwykłych odsłonach. Motywem przewodnim wystawy jest światło dzienne - kapryśne, skrywające w sobie wszystkie żywioły i potrafiące wywołać postać na bardzo wiele sposobów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry wzór" - najlepszy polski design na jednej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 08:00
- Każdemu człowiekowi należy się piękno i funkcjonalność. Rzeczy, którymi się otaczamy mają być niedrogie, dobrze zaprojektowane i rozwiązywać problemy dnia codziennego - mówiła Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury konkursu "Dobry wzór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krew. Łączy i dzieli" - wystawa w muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:20
- Wystawa opowiada m.in. o podstawowych rytuałach judaizmu związanych z krwią i czystością. Ma na celu wskazanie wspólnych korzeni - związków judaizmu i chrześcijaństwa - opowiadała Joanna Fikus kierowniczka działu wystaw Polin.
rozwiń zwiń