Przyrodniczy "niezal". Natura okiem polskich filmowców

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 13:50
W Światowym Dniu Dzikiej Przyrody, w cyklu "Kultura natury", zaglądamy za kulisy polskich filmów przyrodniczych. Jak się okazuje - w tej dziedzinie polscy twórcy niezależni też mają się czym pochwalić. 
Żurawie
ŻurawieFoto: Lubomir Novak/Shutterstock.com

Posłuchaj
04:16 CZWORKA Stacja Kultura - filmy przyrodnicze 03.03.2021.mp3 Polskie kino przyrodnicze to nie tylko filmy czytane przez Krystynę Czubównę (Stacja Kultura/Czwórka)

Polskie niezależne filmy przyrodnicze prezentowane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego, który w ubiegłym roku odbył się w Łodzi.

Zdzisław Folga udowodnił, że dzika natura znajduje się tuż za rogiem dużego miasta Michał Dondzik

Łomżyński Park Krajobrazowy jak afrykańskie safari

"Łomżyński Park Krajobrazowy" prezentuje piękno i przyrodnicze bogactwo parku. Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, z okazji jego 25-lecia. Autorem zdjęć i scenariusza jest Zdzisław Folga, przyrodnik, filmowiec, dźwiękowiec i fotograf. - To fascynujący obraz, jeśli chodzi o stronę wizualną. Widać, że stworzył go prawdziwy pasjonat - opowiada filmoznawca Michał Dondzik. - Zdzisław Folga z zawodu i z zamiłowania jest fotografem. Sam zrealizował ten film od początku do końca i udało mu się pokazać polską przyrodę tak, jakby była na wyciągnięcie ręki.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi CZTERY PORY ROKU - trailer / Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

Zobacz
islandia para kobieta mężczyzna zorza podróże 1200.jpg
Skandynawskie kino przyrodą opowiada o uczuciach

Bieg rzeki, bieg życia

Zdjęcia do "Zielonych korytarzy" Łukasza Dębskiego powstawały między innymi w Spalskim PK nad rzeką Gać i w Sulejowskim PK nad rzeką Czarną Konecką. - Dębski, który jest także twórcą filmów dokumentalnych i fabularnych, zajął się tematem nieeksplorowanym przez filmowców i świetnie sobie z tym poradził - ocenia rozmówca Oli Opali. - Wrażliwość twórcy nadała nowe ramy temu tematowi, bo poza przyrodą i naturą, wprowadził do niego także ludzi. Bohaterowie filmu opowiadają o życiu w sąsiedztwie niewielkich rzek, które czasem nawet trudno odnaleźć na mapach. Te mikrohistorie wpisują się jednak w dyskusję o relacjach człowieka i natury w czasach kryzysu klimatycznego. 

Zielone korytarze / Green corridors Trailer / Wytwórnia Filmów Oświatowych

Zobacz
tony halik plakat 1200.jpg
Niejednoznaczny Tony Halik - podróżnik i "zmyślacz"?

Interwencje Piotra Topińskiego

Piotr Topiński ma na swoim koncie wiele filmów przyrodniczych, które kręci własnym sumptem. Wśród nich są "Pożytki z bobrów", czyli głos w dyskusji na temat działań i skutków przyrodniczych działalności bobrów. - Pasja, która jest w tym człowieku i niezwykłe zaangażowanie w sprawy lokalne sprawiają, że te filmy bardzo dobrze się ogląda. To produkcje "interwencyjne", które działają na wyobraźnię, choć powstały przy użyciu kamery w telefonie i dogranego w domowym studiu komentarza. Dla wielu twórców filmów przyrodniczych pan Piotr może być inspiracją - dodaje Michał Dondzik.

WODA w GÓRACH, cz XX pożytki z bobrów / Piotr Topiński

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 03.03.2021

Godzina emisji: 10.36

kul

Czytaj także

Pies - mądrzejszy przyjaciel i pracownik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:31
- Laury Greaves, autorka książki "Pies zawodowiec. Opowieści o czworonogach, które żadnej pracy się nie boją" napisała kilka książek o psach, ale ta wydała mi się przewrotna - mówi Olga Święcicka, z grupy wydawniczej Foksal. - Opowiada o psach pracujących. Myślę, że rzadko kiedy myślimy o zwierzętach, że wykonują za nas jakąś pracę i mogą być gdzieś zatrudnione - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń