Opisać Polskę na filmowo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:28
Miejsca, które w filmie leżą w bliskiej okolicy, w rzeczywistości bywają rozsiane po całej Polsce – mówi autor przewodnika po kultowych filmowych plenerach.
Audio

– By napisać taką książkę, musiałem wcielić się w rolę detektywa. Być nieufny wobec gromadzonych materiałów – przekonuje Marek Szymański, autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".

Gość "Stacji Kultura" wspomina, że inspiracją do napisania książki były filmy i seriale, na których się wychował: "Janosik", "Czterej Pancerni i pies", "Stawka większa niż życie", "Vabank". – Zawsze mnie zastanawiało gdzie te obrazy powstawały, postanowiłem więc tę wiedzę zebrać, spisać i wydać. Po prostu opisać całą Polskę na filmowo – wyjaśnia dziennikarz.

Szukałem głównie tych miejsc, które związane były z filmami, które lubię. Miejsca te, choć na stałe utrwalone w powszechnej świadomości widzów, dziś są opuszczone i zapomniane. Takie właśnie miejsca chciałem odkryć – przekonuje gość "Stacji Kultura". – Opierałem się na wiedzy zebranej z książek, starej prasy i internetu. Bywało tak, że szukając śladów pewnego filmu, trafiałem na dziesięć innych tytułów – wspomina Marek Szymański.

Książkę opatrzył wstępem sam Andrzej Wajda. Zawarł w nim szkice filmu "Kroniki wypadków miłosnych", które przybliżają laikom tajniki poszukiwania planów filmowych. – Bywa, że miejsca, które w filmie znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, są w rzeczywistości rozsiane po całej Polsce. To są tak zwane filmowe kłamstwa – tłumaczy Marek Szymański.

– Wszystkie zdjęcia zawarte w przewodniku to z jednej strony wynik mojej pracy detektywistycznej, a z drugiej ludzka życzliwość.  Część pozyskałem dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej, część odnalazłem w agencjach fotograficznych – przyznaje gość "Stacji Kultura".

 

Am

Czytaj także

Marek Kondrat jest jak dobre wino

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 07:00
W Polskim Radiu świętujemy 60. urodziny Marka Kondrata i wspominamy najważniejsze role wybitego aktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany reżyser popełnił samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 09:00
W wieku 95 lat zmarł włoski reżyser Mario Monicelli. Artysta był uważany za mistrza włoskiej komedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:12
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie była kręcona scena z Twojego ulubionego polskiego filmu, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz odpowiedź w książce Marka Szymańskiego.
rozwiń zwiń