Kultura

Zobacz, gdzie kręcono kultowe polskie filmy i seriale

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:12
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, gdzie była kręcona scena z Twojego ulubionego polskiego filmu, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz odpowiedź w książce Marka Szymańskiego.
Audio
  • Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale

Autor książki "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" Marek Szymański tłumaczył w programie "Fajny Film wczoraj widziałem", że  powstała ona z miłości do polskich filmów.  - Ten przewodnik nie jest przeglądem encyklopedycznym, jest to taki mój przewodnik emocjonalny, wynikający z moich preferencji, jak również z tego, jakie tytuły i miejsca zachowały się w powszechnej świadomości - tłumaczył.

/

W książce opisanych jest  szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono "Czarne chmury", "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "Vabank", "Nóż w wodzie" i wiele innych.  

- Starałem się unikać miejsc bardzo znanych, już opisywanych na rzecz takich, które są mniej znane: jak Kołodziąż, gdzie kręcono słynną scenę ze zrywaniem nenufarów z "Nocy i dni", jak zabytkowa kaplica w Trzebnicy, gdzie powstawały pierwsze sceny do „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy - mówił Szymański.

W książce znalazło się także wiele ciekawostek i anegdot z planów filmowych. O kulisach powstawania znanych tytułów opowiadają m.in. Beata Tyszkiewicz, Bogusław Wołoszański, Cezary Żak, Daniel Olbrychski, Bronisław Cieślak, Jan Jakub Kolski, Andrzej Wajda. Ten ostatni napisał nawet wstęp do przewodnika. W publikacji znalazły się także wypowiedzi mieszkańców ,,filmowych’’ zakątków.

"Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale" ma charakter albumowy. Zawiera wiele ilustracji oraz fotosów filmowych. Na końcu zamieszczona jest także mapa miejsc (wraz z namiarami GPS) znanych z filmów i seriali.

 

Książkę opublikowało Wydawnictwo MJ Media Szymański i Glapiak.

Więcej informacji na stronie: www.polskanafilmowo.pl.

 

Aby wysłuchać rozmowy z Markiem Szymańskim wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Fajny Film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do piątku o 10.30.

(pg/mat. promocyjne)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Filmowe hity jadą w Polskę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 08:00
Było kino na molo i w pociągu. Teraz czas na kino objazdowe z prawdziwego zdarzenia. Kino Orange rozpoczęło kolejną akcję specjalną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko u nas twórca znakomitego "Miodu"! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 18:15
- Żyjemy w ogromnym niepokoju i pędzie. Taki styl życia nas nie uszczęśliwia – uważa Semih Kaplanoglu, turecki reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia wcale nie taka prosta

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 08:05
Zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - "Prosta historia o miłości” wreszcie w kinach! W Trójce o swoich rolach opowiadali Bartłomiej Topa i Magdalena Popławska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ja, Don Giovanni" na DVD - KONKURS!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 13:00
Jeżeli chcą Państwo poznać historię powstania największego dzieła Mozarta zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Do wygrania DVD z ostatnim filmem Carlosa Saury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opisać Polskę na filmowo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:28
Miejsca, które w filmie leżą w bliskiej okolicy, w rzeczywistości bywają rozsiane po całej Polsce – mówi autor przewodnika po kultowych filmowych plenerach.
rozwiń zwiń