Wyklejanki Wisławy Szymborskiej na wystawie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 16:00
W dziesiątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej w krakowskim MOCAK-u powstała wystawa na temat życia i twórczości poetki, gdzie zaprezentowano także słynne wyklejanki. - Jest to esencja Wisławy w tej kameralnej wystawie - podkreśla Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Wisława Szymborska, oprócz pisania tworzyła liczne wyklejanki.
Wisława Szymborska, oprócz pisania tworzyła liczne wyklejanki.Foto: PAP/CAF/Filip Miller

Wisława Szymborska poza poezją

Wisława Szymborska, obok pisania, zajmowała się też inną twórczością. To słynne wyklejanki, którymi obdarowywała znajomych i bliskich.

- Można powiedzieć, że wyklejanki to drugie istotne w życiu Szymborskiej pole twórcze. Pierwsza wystawa wyklejanek w MOCAK-u miała miejsce osiem lat temu - opowiada Maria Anna Potocka. - Mamy serię wystaw, gdzie pokazujemy ludzi pióra jako artystów wizualnych. Swoją wystawę miał m.in. Zbigniew Herbert, miała ją również polska noblistka. Każdej z wystaw towarzyszy obszerna publikacja omawiająca podwójny fenomen twórczy tych poetów i pisarzy.


Wyklejanki oryginalne i ironiczne

Poetka podchodziła do wyklejanek z pieczołowitością. Stanowiły oryginalny element jej prywatnej korespondencji. - Wisława miała olbrzymi warsztat elementów wyciętych z gazet, poszczególnych słów i obrazków i to była baza do tworzenia kompozycji kolażowych - tłumaczy gość audycji. - Większość z nich była personalizowana i powstawała z wizją osoby, do której miała być wysłana. Była specjalna seria z okazji Bożego Narodzenia, która zawierała budujące słowa oraz tworzyła skomplikowane i dowcipne życzenia.

Jak podkreśla dyrektor MOCAK-u, wyklejanki w wykonaniu Szymborskiej polegają na tym, że pojedynczy obraz zderza się z pojedynczym słowem - tworząc zupełnie nowy, ironiczny, dowcipny, prześmiewczy kontekst. Zdecydowana większość wyklejanek znajduje się u osób prywatnych.


W 10. rocznicę śmierci poetki

Było dla nas niezwykle ważne, żeby uhonorować Szymborską, nie tylko poetkę, noblistkę, ale także twórczynię wyklejanek w 10. rocznicę śmierci - wyjaśnia Maria Anna Potocka. - Na wystawie obok wyklejanek można obejrzeć wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii poświęconych poetce. Zobaczyć można także prywatne memorabilia, w tym medal noblowski. Prezentujemy także plakaty poetyckie z czterema wierszami Wisławy Szymborskiej, które zaprojektował Ryszard Kryński, poeta i bliski przyjaciel Szymborskiej, oraz portrety Szymborskiej autorstwa Beaty Stankiewicz, Leszka Sobockiego i Krzysztofa M.


Źr. Facebook MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Posłuchaj

07:14 Czwórka/Stacja Kultura - Szymborska 07.02.2022.mp3 Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK w Krakowie opowiada o wystawie otwartej z okazji 10. rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Gość: Krzysztof Mikołajewski (dyrektor Wolskiego Centrum Kultury)

Data emisji: 07.02.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń