Czytelnicy dla Ukrainy, winylowe Białe Kruki i podróż - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 14:30
W najbliższym wydaniu "Stacji kultura" powiemy m.in. o inicjatywie pomocy dla Ukrainy, wybierzemy się do Chin i opowiemy o najcenniejszych wydawnictwach płytowych. 
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.
Przedpołudnie w Czwórce to dawka dobrej muzyki i wiadomości ze świata kultury.Foto: shutterstock/Africa Studio

Program rozpoczniemy od rozmowy z Olgą Sokal z Lubimyczytać.pl, która opowie o akcji "Czytelnicy dla Ukrainy". Wydarzenie wystartowało w Światowym Dniu Książki i potrwa do końca maja.

Jak piszą organizatorzy: "Nasze chęci do pomocy Sąsiadom zza wschodniej granicy są niewyczerpane tak, jak miłość do książek. Serwis lubimyczytać.pl odwiedzają miesięcznie miliony użytkowników. To właśnie tak duża społeczność daje nam moc. Pora na solidarność. Dlatego uruchamiamy zbiórkę i razem z czytelnikami chcemy napisać nowy rozdział na naszym portalu i zebrać 50 tys. zł, które zasili konto Polskiej Akcji Humanitarnej".

W audycji także wraz z Weroniką Puszka wybierzemy się w podróż do Azji. Sprawdzimy jak Chińczycy spędzają majówkę. Święto Pracy w Chinach to radosny czas odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W tym okresie Chińczycy chętnie wybierają się na wycieczki po kraju, odwiedzają parki, teatry i wystawy, uczestniczą w różnych wydarzeniach. Na ulicach wielu miast zobaczyć można patriotyczne demonstracje lub występy. 

W Czwórce nie zabraknie też lektury. W maju przypomnimy postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Biografię czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.

W naszym cotygodniowym cyklu "Białe Kruki" prezentujemy wyjątkowe płyty winylowe, tym razem Norbert Borzym opowie o albumie "Since I Left You" australijskiej formacji The Avalanches.

W Czwórce, także co tydzien Kinga Michalska poleca książki. We wtorkowe przedpołudnie opowie o pozycji Roberta Matzena "Audrey Hepburn. Wojowniczka" - biografii słynnej gwiazdy filmowej.


Zobacz także:

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (03.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi  Marta Zinkiewicz. 

aw

Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiński bloger opisuje wojnę, ale jego materiały są cenzurowane. Nacjonaliści nazywają go "zdrajcą"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:25
Wang Jixian, mieszkający w Odessie chiński bloger relacjonuje wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, ale jego materiały są usuwane z chińskich sieci społecznościowych przez cenzurę, a chińscy nacjonaliści nazywają go "zdrajcą" – podała w piątek stacja BBC.
rozwiń zwiń