Drogi do wolności na XIV Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 14:18
Ukraiński "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry’ego Levinsona, polskie obrazy: "Orzeł. Ostatni patrol" czy "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego to tylko niektóre z ponad stu filmowych propozycji. 
XIV Festiwal NNW
XIV Festiwal NNWFoto: mat. prasowe

Podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci zobaczymy dokumenty i filmy fabularne. Obrazy pokazywane na ekranie będą w bardzo różnorodny sposób opowiadały o drodze ku wolności Polski, ale też innych państw, wśród których znalazły się m.in. Australia, Wenezuela czy Japonia. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbędzie się w Gdyni w dniach 28 września - 1 października. 

Ku wolności świata

- W tym roku zaprezentujemy prace twórcy z Japonii, które opowiadają o poszukiwaniu swojej tożsamości. Reżyser mówi o Ajnach, ich kolejnych pokoleniach, którym trudno było upominać się o swoją tożsamość - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. - To film troszeczkę przypominający moje obrazy "Dzieci kwatery Ł" czy "Kwatera Ł", kiedy profesor Krzysztof Szwagrzyk zaczął szukać i identyfikować ofiary okresu stalinowskiego, poprzez badania DNA, poszukiwania szczątków. Kolejne pokolenia Ajnów szukają swoich najbliższych. Myślę, że to jest bardzo ciekawe spojrzenie na świat i problemy innych. Podobne opowieści snują też kolejne pokolenia Aborygenów, którzy opowiadają o swojej walce o wolność - dodaje. 

XIV odsłona Festiwalu NNW przypada na okres eskalacji wojny na Ukrainie. Tej tematyki nie mogło zabraknąć w programie wydarzenia.

- Zaprezentujemy film "Snajper", będzie to polska premiera tego fabularnego filmu. Pokażemy też ważny film, nagrodzony na festiwalu w Locarno, "Syndrom Hamleta", gdzie gra m.in. ukraińska aktorka Oksana Cherkashyna, która będzie gościem festiwalu. Zaprosiliśmy ją do prowadzenia gali otwarcia wydarzenia wraz z Marcinem Rozenkiem. To będzie taki polsko-ukraiński akcent - zdradza dyrektor festiwalu. - Wiemy już też, że przyjedzie do nas grupa dzieci z Ukrainy, które brały udział w projekcie "Mamo, ja nie chcę wojny". To wyjątkowy projekt, w którym prace polskich dzieci, zrealizowane w latach 40. i 50 XX wieku, przedstawiające obrazy wojny, zestawiono z pracami dzieci z Ukrainy, stworzonymi w ostatnich miesiącach. Przyjedzie też do nas jeden z żołnierzy ukraińskich, który jest inicjatorem zawiązania stowarzyszenia walczących o prawa człowieka. On da świadectwo tego, co dzieje się na pierwszej linii frontu, opowie o czymś nieprzetworzonym przez wrażliwość twórców, a może być dla nich inspiracją - podkreśla. 


Posłuchaj
05:40 czwórka stacja kultura 27.09.2022 festiwal niepokorni.mp3 Czym przyciąga XIV Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Oksanę Cherkashynę, uznawaną za najwybitniejszą aktorkę młodego ukraińskiego pokolenia, zobaczymy również w filmie "Złe drogi". Aktorka zdradziła, że dla niej to rola szczególna. - Każdy z nas prowadzi w jakiś sposób wojnę, żołnierze mają swoją, my swoją. Ja walczę w mojej wojnie tutaj w Warszawie, poprzez sztukę, jako artystka - podkreśla. 

Festiwal i odpowiedzi na pytania młodych

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci to wybór ponad 100 filmów z całego świata. Zdaniem Mateusza Wernera, krytyka filmowego i historyka filmu, na festiwal młodzi ludzie nie potrzebują specjalnego zaproszenia. - Błędnym tropem jest przekonanie, że młodzi ludzie dziś wymagają jakiejś hipernowoczesnej formy, nowinek technicznych, gier komputerowych czy VR-u, żeby zapoznać się z historią. Decydując się na oglądanie filmu historycznego, oni nie oczekują jakiegoś zaskoczenia technologią - podkreśla. - Oni i dziś poszukują odpowiedzi na pytanie: kim są? - szczególnie gdy film dotyczy historii ich grupy etnicznej, kraju, grupy kulturowej, wspólnoty lokalnej. Coraz więcej młodych ludzi zadaje sobie to pytanie. Filmy historyczne czy reportaże mogą być fantastycznym narzędziem odpowiedzi na to pytanie - dodaje. 

Polskie Radio objęło festiwal swoim patronatem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 10.45

pj

Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Polskie i światowe kino o wolności

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 09:50
– Przez lata opowiadaliśmy głównie o polskiej drodze o wolności. Przywoływałem historie, które były zapomniane, wypierane. Ten, kto przyjedzie na festiwal, zobaczy, że jest on znacznie szerszą propozycją, niż tylko opowiadanie o trudnych polskich losach – mówił w Trójce dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wykleci i jeden z prowadzących "Klub Trójki" Arkadiusz Gołębiewski. 13. edycja tego wyjątkowego na skalę europejską festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej rozpocznie się już 29 września w Gdyni.
rozwiń zwiń