B.move.d Warsaw Dance Festival dla miłośników tańca

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 21:50
Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza miłośników i miłośniczki tańca na b•move•d Warsaw Dance Festival. - W programie m.in. przegląd spektakli teatrów tańca z kraju i zagranicy, spotkania z twórcami i twórczyniami, warsztaty taneczne, a także konkurs małych form choreograficznych - mówi Paweł Michno, dyrektor artystyczny festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.  
B.move.d Warsaw Dance Festival to festiwal który ma propagować teatr tańca.
B.move.d Warsaw Dance Festival to festiwal który ma propagować teatr tańca. Foto: shutterstock/conrado
  • Zbliża się pierwsza edycja b•move•d Warsaw Dance Festival. 
  • Festiwal dla miłośników tańca odbędzie się w Warszawie w dniach 29 lutego - 4 marca 2024.
  • O programie festiwalu opowiada Paweł Michno dyrektor artystyczny festiwalu ze Stowarzyszenia Artystycznego Po:ruszeni. 
  • Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 

Zbliża się prawdziwe święto tańca, na przełomie lutego i marca odbędzie się  b•move•d Warsaw Dance Festival. Wydarzenie organizowane jest przez działające od trzech lat Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni. 

- Na przestrzeni tych lat udało nam się zrobić całkiem dużo. Organizujemy zarówno konkursy, jak i warsztaty dla tancerzy - mówi gość Czwórki. - Realizowane projekty są dedykowane młodym tancerzom, ale też kierowane do środowiska tanecznego. Głównie to są projekty międzynarodowe.

B•move•d Warsaw Dance Festival - jak się narodził pomysł?

Rozmówca Adama Smolarka zauważa, że taniec w Polsce cieszy się dużą popularnością, jednak teatr tańca nie trafia jeszcze do szerszej publiczności. Pomysł na organizację festiwalu jest efektem międzynarodowego programu, w którym brali udział członkowie Stowarzyszenia.

- Wraz z Instytutem Kultury Sewilli z Hiszpanii oraz Instytutem Kultury z Wiednia pracowaliśmy nad nowymi technikami pracy, nad kompozycją w tańcu oraz nad tworzeniem ruchu poprzez czerpanie z natury, ze środowiska, które nas otacza - tłumaczy dyrektor festiwalu. - Jako element kończący ten projekt jesteśmy zobligowani do zorganizowania festiwalu. Jednak pomyślałem, żeby zorganizować go w nieco rozbudowanej formie i zaprosić artystów, którzy dotąd nie mieli okazji się zaprezentować w Warszawie, a których uważam, że warto zobaczyć i czerpać od takich ludzi i od takich teatrów.


B•move•d Warsaw Dance Festival - co w programie?

Michno zaznacza, że prezentowany będzie głównie taniec współczesny i taniec modern, które znakomicie się nadają na scenę teatralną. Mają go propagować działania takie jak b•move•d Warsaw Dance Festival, a program wydarzenia zapowiada się imponująco. 

- Zapraszamy m.in. na przegląd spektakli teatrów tańca z kraju i zagranicy, spotkania z twórcami i twórczyniami, warsztaty taneczne, a także konkurs małych form choreograficznych - opowiada dyrektor festiwalu. - Sztuka a nauka, relacje człowieka z przyrodą, zdrowie psychiczne - to m.in. tematy, które podejmą artyści i artystki w dialogu z publicznością festiwalu.Na początek "Ogród rozkoszy" wg Boscha

Wydarzenie otworzy premierowy pokaz spektaklu "Ogród rozkoszy" w wykonaniu B.Sides Dance Company według choreografii Pawła Michno. - To mój autorski spektakl. "Ogród rozkoszy" inspirowany jest obrazem Hieronima Boscha "Ogród rozkoszy ziemskich" - opowiada gość audycji. - Jest to godzinna podróż w świat sztuki, malarstwa i interpretacja tryptyku, gdzie poznamy zarówno tę rajską część, jak i tę piekielną, można powiedzieć ludzkiego życia.

W programie b•move•d Warsaw Dance Festival znalazły się nie tylko propozycje dla amatorów tańca, ale także coś dla tych, którzy tańcem zajmują się zawodowo i na co dzień: warsztaty tańca współczesnego poprowadzą, m.in. Felix Arjona (Hiszpania) i Pablo Girolami (Włochy), tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń, eksploracji różnorodnych, także kulturowo, stylów.Młodzi wykonawcy i "Rytmy Natury"

Na młode pokolenie twórczyń i twórców, szukających inspiracji i możliwości prezentacji swojej pracy, czeka konkurs małych form choreograficznych - "Rytmy Natury". Festiwal zakończy występ włoskiego teatru tańca IVONA Dance Company, który dla warszawskiej publiczności zatańczy spektakle "Manbuhsa" oraz "RER" w choreografii Pabla Girolamiego.


Posłuchaj
15:23 CZWORKA/Stacja kultura B_moved Warsaw festival - 16.02.2024.mp3 O b•move•d Warsaw Dance Festival opowiada Paweł Michno, dyrektor artystyczny festiwalu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy?

Gość Czwórki wyraża nadzieję, że festiwal na stałe wejdzie do kulturalnego kalendarza stolicy. - Nie ukrywam, że chciałbym, żeby festiwal się rozwijał. Chciałbym nim przekonywać widza do tańca scenicznego, do teatru tańca - opowiada Paweł Michno. - To jest pierwsza edycja i liczę na to, że kolejne będą coraz większe i będą gromadzić coraz większą grupę odbiorców. Zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku czy doświadczenia - którym taniec i relacja z naturą są bliskie

Festiwal b•move•d Warsaw Dance Festival odbędzie się w Warszawie w dniach 29 lutego - 4 marca 2024 pod patronatem Czwórki.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Paweł Michno (Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni, dyrektor artystyczny b•move•d Warsaw Dance Festival)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 10.15

mat.pras/aw

wmkor


Czytaj także

Wrzyj, Warszawo! Wraca Festiwal Teatralny WrzAWA

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 16:00
Po ponad dekadzie przerwy pod hasłem "Wrzyj Warszawo", na kulturalną mapę stolicy wraca Festiwal Teatralny WrzAWA 2.0. - Przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany repertuar. Zależy nam na tym, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówią Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota z Teatru Pijana Sypialnia. - Będą spektakle, warsztaty, a także śniadanie z piosenkami i koncert o północy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Panek: taniec jest dla każdego, i to jest piękne podejście

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 12:00
Julia Panek tańczy od lat. Za nią semestr nauki w Joffrey Ballet School w Nowym Jorku. W Czwórce zdradza, jak wyglądają zajęcia za oceanem i jak zmienia się podejście do niego. - Dziś taniec jest dla każdego - to jest piękne. 
rozwiń zwiń