Julia Panek: taniec jest dla każdego, i to jest piękne podejście

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 12:00
Julia Panek tańczy od lat. Za nią semestr nauki w Joffrey Ballet School w Nowym Jorku. W Czwórce zdradza, jak wyglądają zajęcia za oceanem i jak zmienia się podejście do niego. - Dziś taniec jest dla każdego - to jest piękne. 
- Uważam, że taniec klasyczny to dla każdego tancerza podstawa. On uczy świadomości ciała, dzięki temu jesteśmy w stanie świadomie pracować nad konkretnymi ruchami, a to niezbędne np. w tańcu jazzowym - mówi Julia Panek.
- Uważam, że taniec klasyczny to dla każdego tancerza podstawa. On uczy świadomości ciała, dzięki temu jesteśmy w stanie świadomie pracować nad konkretnymi ruchami, a to niezbędne np. w tańcu jazzowym - mówi Julia Panek.Foto: Shutterstock/Anna Jurkovska
  • Julia Panek to pierwsza Polka studiującą w Joffrey Ballet School w Nowym Jorku. 
  • Jej codzienne zajęcia zaczynają się od tańca klasycznego, później trenuje w innych stylach. 
  • Joffrey Ballet School w Nowym Jorku współpracuje z Uniwersytetem w New Jersey. Julia ma dzięki temu szansę zdobyć tytuł licencjata. 
  • Julia Panek uważa, że balet to podstawa i punkt wyjścia do zdobywania dalszych umiejętności.

Julia Panek jest tancerką, choreografką i pierwszą Polką studiującą w Joffrey Ballet School w Nowym Jorku. 

Nauka w Joffrey Ballet School w Nowym Jorku

- W Nowym Jorku jestem od sierpnia, cały jeden semestr za mną. Zajęcia odbywają się tam od poniedziałku do piątku - mówi Julia Panek w Czwórce. - To codziennie około 7 godzin zajęć tanecznych. Czasami mamy też zajęcia teoretyczne, które mają wspomagać edukację taneczną, takie jak historia tańca albo anatomia. 

Zajęcia w Joffrey Ballet School rozpoczynają się ćwiczeniami z tańca klasycznego. Następnie program jest bardzo różnorodny, jest modern, taniec współczesny, jazz, hip-hop, street jazz. - Ten program jest bardzo wszechstronny, bo dzisiejsza codzienność tego od tancerzy wymaga - podkreśla gość Martyny Matwiejuk. - Dodatkowo Joffrey Ballet School współpracuje też z Uniwersytetem w New Jersey. Po zajęciach tanecznych mamy zdalnie zajęcia uniwersyteckie, np. angielski czy matematykę. To umożliwi mi uzyskanie tytułu licencjata. Niestety w tym wszystkim nieco brakuje czasu na podróże. 

Posłuchaj
18:02 czwórka pasjonauci 3.02.2024 julia panek 9.21.mp3 Julia Panek opowiada o tańcu i Joffrey Ballet School w Nowym Jorku (Pasjonauci/Czwórka)

 

Zobacz także:

Czym jest taniec klasyczny?

Julia Panek wyjaśnia, czym jest taniec klasyczny, w języku polskim nazywany baletem. - "Balet" ma u nas różne znaczenie - zauważa tancerka. - Balet to:

Julia Panek podkreśla, że taniec klasyczny to podstawa każdej z technik i stylów tańca, głównie tych scenicznych. - Ten taniec uczy świadomości ciała. Dzięki niemu jesteśmy w stanie świadomie pracować nad konkretnymi ruchami, a to też niezbędne np. w tańcu jazzowym - wyjaśnia. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Julia Panek (@panek_julia)

Co daje nam taniec?

Droga życiowa, którą wybrała Julia, może sprawić, że taniec będzie jej zawodem i sposobem na życie, jednak, jak sama podkreśla, daje też jej dużo pewności siebie, możliwość ekspresji, świadomość ciała. - Nie wiem, czy jakakolwiek inna dyscyplina sportu daje taką świadomość - zastanawia się. - W tańcu rozwijamy się holistycznie - od czubka głowy po stopy. Pracujemy nad koordynacją, siłą, rozciąganiem. 

Współcześnie taniec może oddać emocje, przemyślenia, zjawiska fizyczne, naukowe, opisać przedmioty. - Moje choreografie też się do tego odnoszą, są reakcją na moje przemyślenia. Np. choreografia z Chicago była inspirowana "Faustem", ułożyłam ją z moich refleksji związanych z lekturą książki - zdradza. - Taniec może oddać historię, fabułę, treści abstrakcyjne. Nie przychodzi mi do głowy nic, czego nie można wyrazić tańcem. 

Taniec jest dla każdego

Nie każdy może zostać zawodowym tancerzem. W tym zawodzie liczą się predyspozycję, a nawet budowa stopy. - Te stopy mają szczególne znaczenie w tańcu klasycznym. Tym, co m.in. chcemy w nim osiągnąć, są linie. To, jaki kształt ma stopa, wpływa na wykończenie linii nogi. To aspekt czysto estetyczny, wizualny - wyjaśnia tancerka. - Ostatnio w tańcu jest więcej ludzi z różnymi predyspozycjami. Zmienia się spojrzenie na taniec. Pojawia się nowy trend w sposobie myślenia - taniec jest dla każdego, i to jest piękne podejście. Nie każdy musi być profesjonalistą. Taniec może dostarczać dużo pozytywnych emocji i przeżyć, niezależnie od wieku czy budowy ciała.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Julia Panek (@panek_julia)

Nudny balet? Inspirujący jazz?

Zajęcia z tańca klasycznego w szkole Julii Panek prowadzone są w nurcie szkoły amerykańskiej, która do baletu dodaje oddech, radość, nieco większą swobodę. - Ta lekcja jest oparta na ustalonej sekwencji ćwiczeń, ale liczy się tu nasze nastawienie. Te zajęcia nie muszą być nudne i powtarzalne - ocenia gość Czwórki. - Lekcja tańca jazzowego nie ma ustalonej sekwencji ćwiczeń, tu dużo więcej zależy od nauczyciela, choreografa, prowadzącego. Bardzo cenię sobie, że na zajęciach mogę ćwiczyć przeróżne choreografie z Broadwayu.

Lekki i zwinny taniec nie jest sportem wolnym od kontuzji. - To trudne momenty w życiu tancerza. W Joffrey Ballet School wciąż jest nam podkreślane, jak powinniśmy dbać o ciało, jak rolować mięśnie, rozciągać - mówi gość Martyny Matwiejuk. - Gdy taka sytuacja ma jednak miejsce, to dostajemy czas na regenerację. Pełni pasji i determinacji jesteśmy w stanie przez to przejść. 

Julia Panek sama też opracowuje choreografie. Przyznaje, że możliwość własnej ekspresji zawsze była dla niej ważna, a w głowie zawsze miała mnóstwo pomysłów, jak ten ruch ułożyć. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Julia Panek (@panek_julia)

Dziś jej największym marzeniem jest stałe inspirowanie ludzi, nie zaprotestuje też, gdy Lady Gaga zaprosi ją do stworzenia choreografii scenicznej. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Julia Panek (tancerka, choreografka)

Data emisji: 03.02.2024

Godzina emisji: 09.21

pj/wmkor

Czytaj także

Znamy trendy na 2024 rok: grandpacore i jazz revival

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 11:20
W nowym roku będziemy buszować po lumpeksach w poszukiwaniu "dziadkowych" ubrań, częściej będziemy korzystać z domowego SPA i zaczniemy grać w badmintona. W Czwórce sprawdzamy, jakie trendy na 2024 rok przewiduje jeden z portali społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatki i bale w PRL-u. "Huczne i do białego rana"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 15:20
Bale w PRL-u miały być huczne, radosne i do białego rana. Nie zawsze udało się na nie dotrzeć z powodu nagłego ataku zimy, ale zawsze trzeba było się dobrze bawić. 
rozwiń zwiń