Creative Maker i Post Production Supervisor - nowe kierunki na katowickiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 20:00
W Katowicach ruszają studia dla osób, które wiążą swoją przyszłość z reklamą i produkcją filmową. Katowicka ASP otwiera nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. - Chcemy uczyć tego, na czym się znamy i to jest dla nas najważniejsze - mówi w Czwórce Mirosław Rusecki, rzecznik ASP Katowice. - Na kreatywności i na produkcji filmowej znamy się dość dobrze.
Na katowickiej ASP trwa rekrutacja na nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. Producentka Ewa Puszczyńska podzieli się ze studentami swoją wiedzą. Tu na 76. festiwalu w Cannes z ekipą filmu Strefa interesów - aktorką Sandrą Huller i reżyserem  Jonathanem Glazerem.
Na katowickiej ASP trwa rekrutacja na nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor. Producentka Ewa Puszczyńska podzieli się ze studentami swoją wiedzą. Tu na 76. festiwalu w Cannes z ekipą filmu "Strefa interesów" - aktorką Sandrą Huller i reżyserem Jonathanem Glazerem. Foto: PAP/EPA GUILLAUME HORCAJUELO
  • Katowicka ASP otwiera nowe kierunki Creative Maker i Post Production Supervisor.
  • To studia podyplomowe, na które rekrutacja trwa jeszcze do 29 marca 2024.
  • Nowe kierunki mogą być interesujące dla osób, które wiążą swoją przyszłość z reklamą i produkcją filmową.
  • Realizację programu Post Production Supervisor wspiera NETFLIX.
  • Partnerem kierunku Creative Maker jest wielokrotnie nagradzana agencja Huta 19. 
  • Wśród wykładowców znajdą się uznani profesjonaliści z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. 

Post Production Supervisor i Creative Maker - dlaczego na katowickiej ASP?

Post Production Supervisor i Creative Maker to nazwy dwóch nowych kierunków studiów podyplomowych otwartych na katowickiej ASP. Jak przyznaje Mirosław Rusecki, nowe kierunki to kontynuacja wcześniejszych działań uczelni.

- Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale w naszej szkole w Katowicach od blisko pięciu lat działa naprawdę świetnie wyposażone studio filmowe. Od wielu lat uczymy też gier komputerowych i ich tworzenia. Osoby, które w naszej pracowni opracowały gry, zyskały uznanie, otrzymując międzynarodowe nagrody - opowiada rzecznik ASP. - Jesteśmy też bardzo mocno "rozwinięci", jeżeli chodzi o coś takiego jak dźwięk. W ubiegłym roku uruchomiliśmy Tauron Lab. To chyba jedno z niewielu w Polsce laboratorium dźwięku wyposażone tak bogato i w tak unikatowy sprzęt.

Na katowickiej ASP też można studiować scenografię, a wśród wykładowców są Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska. - Tę dwójkę znają państwo ze scenografii do wielu filmów, w tym filmów nagradzanych Oskarami - zauważa rozmówca Kasi Dydo. - Więc jeżeli to wszystko połączymy: dźwięk, obraz, kreatywność, no to aż się prosi o to, żeby te umiejętności połączyć w filmie. Skoro to umiemy, to chcemy tego też nauczyć innych.


Nowe kierunki na katowickiej ASP - czego można się nauczyć? 

Jeszcze do 29 lutego do 9 rano zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia na nowe kierunki Post Production Supervisor i Creative Maker. Termin władze uczelni zdecydowały się przesunąć z pierwotnego 21 lutego. To ukłon w stronę kandydatów, którzy mają więcej czasu na wysłanie dokumentów. Jak zapowiada gość Czwórki, na te kierunki nie są wymagane specjalne zdolności artystyczne. 


- Kandydaci nie muszą znać obsługi programów graficznych i nie muszą umieć rysować. Pierwszy z tych kierunków, czyli Creative Maker, to studia dla osób, które są zainteresowane strategią kreatywną, tworzeniem idei i copywritingiem - mówi gość audycji. - To są studia, które pokazują, jak można rozwijać swoją kreatywność, jak pobudzać siebie do kreatywności, jak tworzyć ciekawe idee. Tu naszym partnerem jest agencja Huta 19. To jest agencja, która zajmuje się reklamami, które znamy z ekranów i ma na swoim koncie kilkanaście nagród KTR czy EFI. Część zajęć będzie się odbywać w Warszawie w siedzibie agencji.

Post Production Supervisor - wśród wykładowców uznane nazwiska

Post Production Supervisor to kierunek wspierany przez platformę Netflix. Studia przygotowują do pracy w postprodukcji obrazu i dźwięku. Uczą samodzielnego przygotowania i zarządzania procesem postprodukcji projektu reklamowego i filmowego. Uczą postprodukcji projektów reklamowych i filmowych z pozycji agencji reklamowej lub biura producenta filmu.W praktyce to oznacza, że zajęcia będą się odbywały z osobami, które o postprodukcji wiedzą wszystko. - Myślę, że tu możemy się pochwalić i głośno powtórzyć te nazwiska. Ekspercki wykład wygłosi Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak "Zimna wojna", "Ida" i "Strefa interesów". Należy dodać, że to film, który w tym rogu zdobył 5 nominacji do Oscara - opowiada Mirosław Rusecki. - Regularne zajęcia będą odbywały się z osobami, które pracują dla Netflixa, jak m.in. Joanna Myszor, Ewa Babska, która pracowała przy filmach czy filmie i serialu "Rojst", a także "Król" na podstawie Twardocha. Będzie też Ania Sójka, która ma na swoim koncie pracę przy filmie i serialu "Furiosa".

 

Posłuchaj
18:35 CZWORKA/Stacja kultura o nowych kierunkach na katowickim ASP - 20.02. 2024.mp3 Mirosław Rusecki, rzecznik ASP Katowice, o nowych kierunkach Creative Maker i Post Production Supervisor (Stacja kultura/Czwórka)

 

Jak się zgłosić na nowe kierunki studiów?

Wystarczy wejść na stronę Katowickiej ASP, gdzie są przekierowania do właściwego linku. - Nie ma egzaminu. Prosimy tylko o wysłanie listu motywacyjnego i udokumentowanie tego, co się wcześniej robiło - zaznacza gość Czwórki. - To właściwie nam wystarczy, żeby podjąć decyzję co do wyboru studentów. Na obu kierunkach spotkają się osoby, które będą potem prowadzić zajęcia, i to one wybiorą przyszłych studentów. To studia podyplomowe, więc trwają dwa semestry, a pierwsze zajęcia ruszają już w drugiej połowie marca.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Mirosław Rusecki (rzecznik ASP Katowice)

Data emisji: 20.02.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/wmkor

Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litografia. Na czym polega ta technika?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 22:20
W dobie nowych technologii i pędzącego świata sprawdzamy, na czym polega wymagająca czasu i cierpliwości litografia. - To zanikająca już sztuka wpisana na listę ginących zawodów UNESCO - mówi Paulina Buźniak, doktor sztuki, która jest naszą przewodniczką po pracowni litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
rozwiń zwiń