Lubisz neony? Ratuj "Jasia i Małgosię"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 14:09
"Jaś i Małgosia" to nazwa popularnej w czasach PRL-u warszawskiej kawiarni. Choć kilka lat temu lokal przestał istnieć, do dziś zachował się zdobiący go charakterystyczny neon. Pilnie potrzebne są jednak środki na jego renowację.
Audio

- Neon "Jaś i Małgosia" nie świecił już od paru ładnych lat i systematycznie niszczał. Uratowało go Muzeum Neonów. Jest on w opłakanym stanie, ale mamy nadzieję, że niedługo to się zmieni i ponownie zabłyśnie dla wszystkich warszawiaków – powiedziała Kasia Dziubłowska z Fundacji "Do Dzieła!", która chce odrestaurować neon.

Warszawskie Muzeum Neonów od początku swojego istnienia zaopiekowało się już wieloma zaniedbanymi neonami. - Często zgłaszają się do nas różne osoby i mówią, że będzie remont budynku albo zostanie on wyburzony. Wtedy sprawdzamy kto jest właścicielem i zaczynamy działać. Organizujemy transport, ekipę do demontażu i staramy się te neony potem odnowić. Jeżeli jest to możliwe, wracają one na ten sam budynek. Jeśli są przeznaczone na złom, zostawiamy je u siebie – wyjaśniła w "Stacji Kultura" Ilona Karwińska, szefowa muzeum.

Środki na renowację neonu "Jaś i Małgosia" będą zbierane podczas imprezy, która odbędzie się w sobotę 3 marca w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (ul. Marszałkowska 3/5). Wśród atrakcji zaplanowanych przez organizatorów jest m.in. spotkanie ze znanym varsavianistą Jerzym S. Majewskim, koncert zespołu Wanda i Banda oraz dansing.

Więcej o ratowaniu neonu "Jaś i Małgosia" dowiesz się, klikając w ikonkę dźwięku.

pg

Zobacz więcej na temat: transport
Czytaj także

Wielka teoria chciwości

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 16:43
Jedna z teorii głosi, że chciwość jest motorem napędzającym świat. - Światem finansów rządzą mechanizmy, które są powtarzalne, to można wykorzystać - mówi Zbigniew Machowski, autor książki "Chciwość jest dobra".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski: Ciekawi ludzie trafiają do piekła

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 15:05
Jego najnowsza książka nosi tytuł "Na fejsie z moim synem". To rodzaj hołdu złożony przez autora swojej matce. O kulisach powstania tej książki Janusz L. Wiśniewski opowiedział w "Stacji Kultura”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski design podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 12:54
"Unpolished – young design from Poland" to tytuł wystawy, która od kilku lat jeździ po całym świecie. Wszędzie zbiera doskonale recenzje, a najnowszym przystankiem na jej trasie są Helsinki.
rozwiń zwiń