Włoska rodzina jest jak firma

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 13:47
Po kolacji, kiedy dzieci śpią, Włosi siadają przy stole i zaczynają planować rodzinne finanse – wyjaśnia Vito Casetti, ekonomista i konferansjer.
Audio

Współczesna włoska rodzina jest jak firma: ma swój budżet i strategię finansową – przekonuje Vito Casetti, "nasz rodzimy Włoch", ekonomista, dziennikarz telewizyjny i konferansjer. Jak podkreśla, konserwatywne społeczeństwo włoskie, przywiązane do tradycyjnego podziału ról w rodzinie, w latach 90. poddawano intensywnej edukacji finansowej. Wraz z zawodową emancypacją kobiet stworzyło to warunki do małej ekonomicznej rewolucji.

– W latach 70. i 80. w 80% rodzin kasę trzymał facet, bo przeważnie to on pracował. Obowiązywała zasada: kto pracuje, ten zarządza – tłumaczy Vito Casetti. Nie brakowało jednak rodzin, w których pieczę nad finansami niepodzielnie sprawowały kobiety. – Są rodziny, w których "mamma" jest tak ważna, że może nie pracować, a i tak rządzi w domu – przyznaje gość "Poranka" Czwórki.

Finansowane przez Unię Europejską programy edukacji ekonomicznej dla rodzin odmieniły oblicze włoskiego społeczeństwa. Zamiast "patriarchalnej" bądź "matriarchalnej" rodziny mamy rodzinę-przedsiębiorstwo. – Po kolacji, kiedy dzieci śpią, Włosi siadają przy stole i zaczynają planować rodzinne finanse – wyjaśnia gość Czwórki.

Jak podkreśla Vito Casetti, włoskie społeczeństwo dojrzało i w dziedzinie wydatków nie pozwala sobie na rozrzutność ani improwizację. – Najważniejszy cel to osłona finansowa: zachowanie środków na przysłowiową czarną godzinę – tłumaczy. – Stereotyp wszechwładnych "pappy" czy "mammy" jest jak piosenka "Lasciatemi cantare": to przeszłość, lata 80. Dziś jest całkiem inaczej – puentuje Vito Casetti.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Vito Casettim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

UKE mówi stop loteriom-pułapkom

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 12:37
Wypowiedzieliśmy wojnę nieuczciwym loteriom sms-owym – mówi dyrektor Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE chce móc nakazywać przerwanie nieuczciwych loterii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalnie przeciw marnotrawstwu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 18:31
Jedzą to, co ląduje na śmietniku, a czego sklepy nie zdołały sprzedać. Kupują mało, starają się wytwarzać. Freeganizm – świadoma konsumpcja czy kaprys zrodzony z dobrobytu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalni geje, normalne lesbijki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 16:15
W Polsce słowo "gej" kojarzy się ze zniewieściałością. Na widok "nieprzegiętych" gejów myślimy: "ot, zwykły heteroseksualny facet" - zauważają goście Justyny Dżbik.
rozwiń zwiń